A szerk.

Az orbányosi táborozáskor

A szerk.

Alig szűnt valamicskét a szégyen, amit a magyar parlament elnökének erdélyi korteskörútja hagyott maga után, máris újabb romániai vendégjáték dicsőséges fejleményeivel szembesülhetünk. Magyarország egyre nagyobb kiterjedésű félázsiai miniszterelnöke - szokásához híven - idén is megjelent, s beszédet mondott a Bálványos nyári táborban, Tusnádfürdőn. Útjára elkísérte Tőkés László püspök, s ő is mondott egy szép beszédet, aminek tartalmi elemei nyilvánvalóan kiverik a biztosítékot minden gondolkodásra nyúlfarknyi hajlandóságot mutató embernél, de azt most hagyjuk, a püspök beszéde ugyanis nem tartalmilag, hanem formailag mondható korszakalkotónak. A jó pásztor leginkább seggnyalásban futott abszolút világcsúcsot Tusnádfürdőn: megpróbált a maga szerény eszközeivel a gazda kedvére beszélni, mégpedig úgy, hogy mondandóját telezsúfolta a labdarúgásból és a sport világából vett hasonlatokkal, szóképekkel - biztos olvasta valahol, hogy bálványa él-hal a foci Magyarországon játszott különös változatáért. Felvételeket ugyan nem láttunk, de el lehet képzelni, ahogy egy-egy "bundázók" vagy "levajazott mérkőzés" után kisandít Orbánra, azt figyelve, hogy elmosolyodik-e végre a király? Az "erdélyi magyar válogatott" után, meglehet, hagyott egy kis tapsszünetet is... Amúgy semmi különös, tartalmilag sem jutott messzebbre.

Nem úgy a nagy ember, ő ismét tett egy lépést előre az emberiség döntő kérdéseinek tisztázása felé, amellett, hogy szokásához híven megint bő nyállal ekézte azt a szövetségi rendszert, melyhez hazája - eredményes népszavazással megerősítve, önként - tartozik.

De ha már ott volt, belepofázott kicsit a romániai belpolitikába is, mikor nemcsak a tisztelt egybegyűlteknek, nemcsak a romániai magyaroknak, de még a románoknak is megmondta, hogyan kell helyesen szavazni az elnök elmozdításáról szóló népszavazáson. Feltehetően az ilyen fokú impertinenciáért Félázsiában is kijárna néhány tockos, de Európa bugrisának szerepkörében ez nyilván kötelező gyakorlat.

Ám még csak nem is ez volt a lényeg a bálványosi táborban, ezt elmondta a szerencsétlen püspök is, ráadásul neki még volt is joga hozzá. Orbán a romániai magyarok ügyében mondta meg az őstutit, vagy ha úgy nézzük, a történelmit. Mondandóját ugyan némileg becsomagolta, de a lényeget azért teljes valójában látni engedte, amikor 1994-et idézte fel. Akkor úgy történt ugyanis, hogy Magyarország első polgári kormányát "darabokra zúzták"... ennél a darabokra zúzásnál azért álljunk már meg egy pillanatra. Nem mintha eszünk ágában lenne akár egyetlen könnycseppet is hullatni az Antall-Boross-kormányért, de tegyük már fel a kérdést: kik is? A Fidesz és személyesen Orbán nem volt véletlenül benne? Mindegy, a választásokon akkor nyertes szocialisták minden korábban ellenzéki, parlamentbe jutott pártot meghívtak a kormányukba, de a Fidesz nem ment, mert ha ment volna, ma nem lenne hiteles. Mindezt a romániai magyarság összefogásának netaláni szükségességéről feltett kérdésre idézte fel emlékei ködfátyola mögül a testes kormányfő.

Világos minden, hiába az RMDSZ (=komcsik) nyolcvanszázalékos támogatottsága a romániai magyarság körében, hiába az összefogásra minden oldalról megmutatkozó igény, Orbán Viktor ezt nem engedi meg - nekik. S erre senki nem mondta Bálványoson, hogy na, elmész te a jó búsba. Magyarán mindig lesznek ott is, akik hagyják magukat a sajátjaik ellen heccelni. Megérdemlik egymást; mindenki jobban járna, ha csak a bálványosi tábornak lenne félázsiai miniszterelnöke.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.