A szerk.

Az ötvenezres főpolgármester

A szerk.

De szép nap is volt az, amikor fővárosunk főpolgármestere sívó oroszlánként egyszer csak az autósok védelmére kelt.

Pénzbehajtásnak látszó akciókat hajt végre a közterület-felügyelet – dörögte Budapest első polgára, megindítván e szavakkal keresztes háborúját az útonállásszerű közúti bírságolás, a sötét termekben sunnyogva súlyos bírságokat kirovó arctalan és arcátlan kerületi ürgék, az iskolák és óvodák előtt lesben álló közúti vámszedők és a többi rút élősködő ellen. Magyarországon valóban a vérbe sarcolják az autósokat (meg mindenki mást is, akiknek sajnos ezúttal nem nyújtott küzdelmeikben védő kart a főpolgár, de ők se csüggedjenek, van remény, alább kitérünk rá). Magyarországon olyan útszakaszokért szednek útdíjat, amilyenekért sehol a világon; Budapest körül fizetős a körgyűrű. Magyarországon a kormány rendkívüli adóval sújtja a benzint, ha az olaj világpiaci ára túl olcsó – mondván, ha nem kell az arabnak, majd elvesszük mi. Magyarországon jutalékos rendszerben dolgoznak a parkolóőrök; villogó sárgára állítja a rendőr a lámpát, ha kitelepül sebességet mérni; Magyarországon szükség esetére tartunk egy húszezrest a forgalmiban, s igen, sokszor bokrokból ugranak elő bírságolni a közteresek – a lap aljáig is sorolhatnánk tovább a lehúzás módozatait. Ezért is okozott olyan nagy örömöt Tarlós hirtelen jött gerjedelme.

S láss csodát, a nekiveselkedésből valódi ügy lett, az egyik kerület visszaszólt, a másik bevallotta, hogy hol vannak olyan kamerái, amelyek képesek leolvasni a rendszámot, s viszonylag sietve megszólalt az ügyben az ORFK is, méghozzá a főpolgármester oldalán! Konkrétan azt mondták, feldughatja magának kedves térfigyelő kameráit minden önkormányzat, illetve közterület-felügyelet, mert azok sajna nem alkalmasak az objektív felelősség megállapítására, hisz arra csak rendőrségi kamerák jók. A III. kerület önkormányzata fel is függesztette a bírságolást, bár csak addig, míg úgymond nem tisztázódnak a jogkörök.

S ha már így szóba került a III. kerület meg a dolgok tisztázódása, hát a történet egy tulajdonképpen korai pontján kiderült az is, hogy Budapest főpolgármestere mire veri itt ennyire a nyálát. De ezt tudja már mindenki, s simán, zokszó nélkül együtt is élünk vele, ilyet elég sokat lát az ember manapság.

Szóval Tarlós István a televízió nyilvánossága előtt beismerte, hogy az ő kedves feleségét is megbírságolták, s azután indította meg keresztes hadjáratát az ötvenezer forintos bírságok ellen – tehát még csak nem is lovagiasságból, hogy megvédje szíve hölgyét, hanem a fizetésének alighanem pár százalékos, statisztikailag alig is kimutatható töredékéért.

Nézhetjük úgy is a dolgot, hogy semmi vész, a jövő héten majd a főpolgármesteri nejjel a fedélzetén robban le a felújított metrószerelvény, vagy ne adj’ isten! vele kap lángra, s megperzselődik a retikülje, akkor majd a főváros metrónyavalyáit is megoldja hirtelen a főnök. De sajna a kedves felesége nem utazik metrón, hisz tudjuk, kocsival jár, néha még a tilosba is. Vélhetően Tarlósék kitűnő egészségnek örvendenek, s hajléktalan családtagjainak száma is a zérus felé tendál, hála a jóistennek. S ismét csak sorolhatnánk, hogy mennyi minden bírna megoldódni ebben a szerencsétlen fővárosban, ha azzal pár forintocskát vagy némi bonyodalmat megtakaríthatna magának Tarlós István, csak hát sajnos személyes érdeksérelem híján nincsen reá érkezése. Ha nem büntetnek meg rossz embert, ma is vidáman bírságolnak a III. kerületi közteresek…

Mindannyian tudjuk, hogy hívják ezt, mi a neve Tarlós ötvenezer forintos nekibuzdulásának: korrupció, annak is a legpitibb esete. Azért csinált valamit, mert megvágták egy kis pénzre, s nem akart fizetni.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.

Alkotmányos vágy

A magyar mezőgazdaság tizenkét éve felel meg az Alaptörvénybe foglalt GMO-mentességnek, takarmányozáshoz tavaly is importálni kellett genetikailag módosított szóját. A hagyományos szója vetésterülete húsz éve alig változik itthon, pedig a szakértő szerint lehetne versenyezni az ukrán gazdákkal.