A szerk.

Díszlövések nekifutásból

A szerk.

Meghalt a focista. A leghíresebb, legjobbként számon tartott magyar labdarúgó, Puskás Öcsi. Minden tiszteletünk az övé, kiemelt felületünkön, a címlapon búcsúzunk tőle. Hogy hogyan gondolunk rá, arról lapunk beltestében számolunk be - soha nem felejtjük, bár csupán pár rossz minőségű felvételen láthattuk. Szeretni őt: egyik fontos örökségünk - ránk hagyták apáink, öregapáink.

Most - alig pár nappal a halála után - mégis kezd felfordulni a gyomrunk. A pipiskedő magamutogatástól, a hamis könnyektől, a síppal-dobbal celebrált gyásztól, ami halálhíre után úgyszólván percek alatt körülfonta személyét, emlékét, napjainkat. A nyakló nélküli, tudatos aránytévesztéstől. A tévé megkérdezi a nézőit: ugye ő volt a leghíresebb magyar? S ha gondunk lenne a válasszal, segít a miniszterelnök, s közleményben tudatja, hogy Puskás Öcsi volt a huszadik század legismertebb magyarja. Aha, egy híres focista volt.

Ahelyett, hogy méltósággal fogadnánk a világ részvétnyilvánítását (hangozzék bár ünneprontóan: Európa részvétnyilvánítását; Amerikában továbbra is Gábor Zsazsa a magyar, Afrikában talán Kittenberger Kálmán vagy senki se, Ázsiában még mindig Kőrösi Csoma - nincs ezzel semmi baj: maga a foci sem a világ) - teljes erőből gyúrunk a csinnadrattára. Lesz díszes ravatal egy valahai stadion romjai közt, nagy fáklyás temetés a Bazilikában - a sebtiben létrehozott kegyeleti bizottság Schmitt Pál vezetésével és Lamperth Mónika élénk közreműködésével már fel is kérte a rózsaszín nemzeti giccs egykor önjelölt, mára megszokottnak mondható főbuherátorát, Koltai Gábort, rendezze meg méltón. (Talán Varga Miklós, Vikidál Gyula és a népi táncosok is fellépnek.) Mit keres az őrnagy (immár persze dandártábornok), a focista a Bazilikában? Mit keres Koltai Gábor Puskás Öcsi körül? Hogy kerül a stoplis cipő az asztalra?

A hírek szerint a focista felesége először szűk körű temetést szeretett volna, csupán a család részvételével. Aztán belátta, hogy az nem lehetséges. Pedig éppenséggel nem őneki kellene belátással lennie. Hanem azoknak, akik most körüldöngik a halottat, a dörgölőzőknek. A cirkuszfelelősöknek. Akik épp a hagyaték mozdíthatónak tűnő részét (dicsőség, közfigyelem, közszeretet, világ leg...) igyekeznek hazafelé kormányozni. Ám messze nem velük van itt a legnagyobb baj, hanem az aránytévesztéssel, amit képviselnek, mely egy futballistát tesz meg hirtelen a legnagyobb magyarnak. Mely azt sugalmazza, hogy csak az számít, ha mi a legjobbak vagyunk, például fociban (ezzel az erővel: kalaplengetésben). Pedig csak jónak kellene lennünk, otthon, a munkánkban, felebarátainkkal - mondják, simán megy? Puskás Ferenc nem Széchenyi István, nem Kossuth Lajos, nem Petőfi Sándor. Egy kiváló sportoló, a maga idejében nagyszerűen szórakoztatta a publikumot, mindig pont a maga helyén volt (ha tetszik, jól helyezkedett), s pont nem a cirkuszt, nem a Bazilikát, nem a gyertyás, zenés-táncos-gatyás temetést hagyta ránk; semmi álságos dolgot. Nem a dörgölőzés szolgaiságát. Nem a hazugságot. Hanem a hitet a legkisebb fiú történetében. Miszerint mégis igaz lehet az, hogy kellő tehetséggel, rengeteg szorgalommal eljuthat bármelyik kültelki kissrác is egészen a csillagokig. Hogy bármelyikünk előtt nyitva áll az út, még ha adott esetben maga a történelem fekszik is keresztbe előttünk. Vagy csak a cirkusz. A méltóságot, a reményt hagyta ránk, itt lesznek azok valahol...

Tán még a Bazilikában is kihúzza valahogy, talán egy szép csellel.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.