A szerk.

Ejtőernyővel felfelé

A szerk.

Hétfőn alkotmánybíróvá választották Handó Tündét, ezért mandátumának lejárta előtt távozni kényszerül az Országos Bírósági Hivatal (OBH) elnöki posztjáról. Nagy győzelem ez a Handó főbírói törvénytelenségeit közel két éve napirenden tartó Országos Bírói Tanács (OBT) tagjainak, és közvetve az őket megválasztó teljes magyar bírói karnak.

A törvényesség kitartó számonkérése a NER-ben is hozhat eredményt, főleg, ha a nemzetközi környezet is kedvez hozzá. Most kedvezett, a magyar igazságszolgáltatást érő, Handó személyével összefonódó kritikák egyre kellemetlenebbé váltak Orbán Viktornak az EU-ban és az Európai Néppártban – a miniszterelnök beáldozta hát a bírósági szervezet még 2011-ben kijelölt megbízható vezetőjét (civilben az alaptörvény-társszerző Szájer József nejét).

Handónak a bírósági szervezetet igazgató OBH vezetőjeként korábban ismeretlen mértékű egyszemélyi befolyást biztosított a Fidesz. A bírói és bírósági vezetői kinevezéseknél szembemehetett a helyi bírák demokratikus testületeinek véleményével – igaz, ezt meg kellett indokolnia az alapvetően az ő ellenőrzésére létrehozott, választott tagokból álló OBT-nek, és be kellett szereznie a tanács egyetértését is. És éppen ez az, amivel Handó egyre kevesebbet vesződött: szakmányban nyilvánította érvénytelenné a pályázatokat, és az OBT-vel való konzultáció helyett „ideiglenesen” a saját embereit bízta meg vezetői feladatokkal. Amikor a pályáztatás mellőzését az OBT szóvá tette, Handó megsértődött, és képtelen jogi érvek mögé bújva egyszerűen levegőnek nézte a testületet: nem járt el az OBT üléseire, nem biztosította az iratbetekintést a tanács tagjainak, még irodát sem adott nekik, és az OBT-re vonatkozó információkat levetette a bíróságok hivatalos honlapjáról. A patthelyzet feloldásaként az OBT májusban Handó menesztését indítványozta az Országgyűlésnél. Ezt a blamázst a Fidesz már nem vállalta; inkább fél évet vártak azzal, hogy Handót „érdemei elismerése mellett” Stumpf István időközben megüresedett alkotmánybírósági székébe ejtőernyőzzék.

A magyar bírák többségét képviselő tanács tehát sikerrel lépett fel az autokratikus hatalomgyakorlás ellen – ez azzal együtt is biztató jel, hogy kívülről nem lehetséges megmondani, a Handó-féle önkény mennyiben a Fidesz elvárásai, és mennyiben saját bosszúvágya miatt alakult ki. Mindenesetre a főbíró felfelé buktatásával a kormánypárt nemcsak az Alkotmánybíróság NER-ben elfoglalt helyét rajzolta körbe ismét szép vastagon, hanem a bírói karnak is üzent. Az AB nem főnöke a bíróságoknak, ám sokatmondó, hogy olyasvalaki fogja elbírálni a bírói ítéletekkel szemben benyújtott alkotmányjogi panaszokat, illetve a bírák saját normakontroll-indítványait, akiről épp a bíróságok választott tanácsa mondta ki, hogy magasról tesz a fékek és ellensúlyok rendszerére.

Az egypárti kinevezettekkel feltöltött Alkotmánybíróságon nagy felbolydulást nem lehet várni egy újabb Fidesz-kompatibilis bíró érkezésétől. Ennél jóval izgalmasabb, hogy miként alakul a Handó utáni korszak a rendes bíróságokon. A bírósági pletykák alapján Répássy Árpád, Répássy Róbert volt fideszes képviselő és kétszeres államtitkár unokatestvére lehet a legesélyesebb az OBH-elnökségre. Ő – legalábbis eleinte – nyilván jobban kijön majd az OBT-vel, mint Handó, de ettől a probléma megmarad; a jogszabályokat kellene úgy igazítani, hogy következményei is legyenek a mindenkori OBH-elnök törvénysértéseinek.

Márpedig ilyen kormányzati javaslatról nem tudunk, Varga Judit igazságügyi miniszter legutóbbi bejelentése alapján egy készülő törvénytervezet a közigazgatási bíráskodást tenné „gyorsabbá és kiszámíthatóbbá” párhuzamosan azzal, hogy a kormány végleg eláll a szervezetileg különálló közigazgatási bíróságok tervétől. (Az újabb magyarázat szerint még véletlenül sem a nemzetközi nyomás hatására.) Arról viszont nem tájékoztatott a miniszteri közlés, hogy a kormány letett-e azon szándékáról is, hogy az OBH helyett az Igazságügyi Minisztérium alá rendeli a bírói kar egy részét vagy egészét. Ami nem mindegy, hiszen a bíróságok a jogállam talán utolsó (bár nyilván már nem hézagmentesen záró) védvonalai a NER-ben – vagyis ellenálló képességükre a jövőben is szükség lesz.

 

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”