A szerk.

Éretlenül

A szerk.

„Lehet, hogy Orbánék lopnak meg leépítik a jogállamot, de kormányozni, azt legalább tudnak.” A második Orbán-kormány hivatalba lépése után a közélet értelmesebb megfigyelői között is évekig tartotta magát ez az alapvető félreértés. Álljon itt egy sokadik cáfolat, ezúttal az „oktatáspolitika” területéről.

A nyáron a kormány a köznevelési törvény módosításával eltörölte azt a gyakorlatot, amely megengedte, hogy egy gyerek 6 helyett 7 éves korában menjen iskolába, amennyiben a szülők és az óvodapedagógusok ezt tartják jobbnak a fejlődése szempontjából. Az új törvény értelmében ha valaki adott tanév augusztus 31-ig betölti a 6. életévét, annak főszabály szerint irány a suli. Ez alól a szülő külön felmentést kérhet egy, a nyári törvénymódosításban nem nevesített központi állami szervnél – mint azóta kiderült, az Oktatási Hivatalnál (OH).

2020-ra egy plusz kiskapu is maradt: ha a szülő január végéig beszerzi az illetékes pedagógiai szakszolgálat véleményét arról, hogy gyermeke nem érett az iskolakezdésre, megkerülheti az OH-t. Míg a szakszolgálat korábban csak akkor mondott véleményt az iskolaérettségről, ha a szülő és az óvoda nem értett egyet a kérdésben, addig most ellepték a beadványok; Szél Bernadett független országgyűlési képviselő adatgyűjtése szerint a törvény hatályba lépésétől december 20-ig majdnem 20 ezer vizsgálati kérelem érkezett a megyei szakszolgálatokhoz. És aztán jött a káosz: a pedagógiai szakértők ugyanis megyénként teljesen eltérően értelmezték a feladatukat. Volt, ahol simán kiállították a szakvéleményt, volt, ahol az Oktatási Hivatalhoz irányították a szülőket, és volt, ahol azt mondták, nagyon szívesen eljárnának, de a január 31-i határidőig már nem lesz rá idejük.

Akiket elküldtek, azoknak maradt a hivatali út. Az OH a felmentési kérelmekre három lehetséges választ adhat: vagy engedélyezi az egyéves halasztást, vagy elutasítja a kérelmet, vagy úgynevezett „függő hatályú határozatot” hoz, azaz maga kéri ki a pedagógiai szakszolgálat véleményét. Hivatalos adatok nincsenek az eddigi gyakorlatról, de a Szülői Hang közösség felméréséből kiderül, hogy az OH az esetek több mint 75 százalékában továbbpasszolja a labdát, és csak igen kevés ügyben hoz kapásból elutasító határozatot. Persze ezek között is vannak problémásak, egy szülő például arról panaszkodott, hogy bár a gyereke jelenleg középsős az óvodában, az OH döntése alapján szeptembertől iskolába kell mennie. Azt nem tudjuk, a hivatal mennyire tekinti majd kötelező erejűnek a szakértői véleményeket, és sok bizonytalanságot tartogat a bírói gyakorlat is (a szülő az OH elutasító határozatát bíróságon támadhatja meg). Így erősen kétséges, hogy a folyamat végén a tárgyalóteremben tényleg szakszerű és igazságos döntés születik a 6–7 évesek tanügyi előmeneteléről.

A Fidesz egyéb oktatási rémtetteitől eltérően ennek a rendszernek még az ideológiai hátterét sem látni. Talán attól félnek, hogy miután egyre szigorúbban veszik a 3 és 4 évesek kötelező óvodába járatását, emiatt nem lesz elég óvodapedagógus. A szülők persze azt látják az egészből, hogy egy érzékeny és alapos megfontolást igénylő családi döntésbe nem a gyereket ismerő óvónő, hanem a Szalay utcában ücsörgő hivatali alkalmazott szól bele. És van még egy járulékos veszteség: a pedagógiai szakszolgálatoknak a sok közül csak egyik feladata az iskolaérettségi vizsgálat, hiszen nevelési tanácsadóként is eljárnak, fejlesztő tevékenységeket szerveznek vagy éppen a sajátos nevelési igényű gyerekeket diagnosztizálják. Ettől a fontos munkától veszi el az energiát a kormány újabb adminisztratív őrülete.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.