A szerk.

Kaland a Botondok házában

A szerk.

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Szegény Szabó doktor ott van összehajtogatva, béklyóba kötve, leragasztott szájjal egy Škoda szűkös kasztnijában, s mint zord cerberus áll őrt előtte a bősz Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi elnöke és országos emberrablója, bukott főpolgármester-jelöltje és harmadik alabárdosa. Látszik rajta, hogy résen van, nem tudunk csak úgy odaseregleni doktor Szabó felmentésére, még közénk vág egy malomkövet. Tereljük el valahogy a figyelmét – vetette fel valaki. Remek ötlet! Legyünk például a magunk szerény eszközeivel egy mini-Pride, látszólag véletlenül vonuljunk arra, s míg Szentkirályi filmre vesz minket, egyikünk a másik oldalról odaoson, és megszabadítja kötelékeitől a jó doktort. Fuss, Szabó, fuss! Eblábolj világtalan világig!

De sajna elbukott ez a pompás éca, prózai okból. Nem kaptunk elég térdig érő fél pár csíkos zoknit a boltban. Hogy csinálunk így Pride-ot?! Nemhogy eleget, de egyet sem, az eladók csak tárogatták a kezüket, sajnálkoztak, és közölték: hiánycikk, mindet kivitték Bécsbe, valami filmforgatásra, pedig ők még csaltak is, szétbontották a rendes pár csíkos zoknikat felekre, a labanc úgy sem nézi, hogy jobbos vagy balos, csak az érdekli, hogy biztosan térdig érjen. Filmtörténeti érdekesség, hogy ennek a bécsi filmnek is Szentkirályi Alexandra volt a főszereplője, még elérhető a tékákban: Botond néni és a bécsi bácsik a címe. Ennyit a filmtörténetről (bár Hollywoodban már 1914-ben is készült ez irányú mozi Holttest a csomagtartóban címmel, s azóta minden évben három), a szabadítási terv mindenesetre kútba esett. Ott néztük lógó orral doktor Szabó mártíromságát, s mardosott bennünket a tehetetlenség. Valaki felvette, hogy mit rinyáltok, libsik, ez a doktor Szabó egy Botond is (meg egy Zsolt is, de ez most mellékszál), Botondnak pedig meg sem kottyant a bizánci nagykapu, elővette a buzogányát, és sutty, már be is szakasztotta, akkor egy sima Škoda-ajtó csak nem fog ki rajta… Különben is, ha előveszi a buzogányát, Szentkirályi azt fogja hinni, hogy a Pride már a spájzban van (jó, akkor a raktérben). De ez sovány vigasznak tűnt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.

Feláldozhatók

Az EU elvileg olyan, szociális célú kormányzati erő­feszítéseket is támogat, amelyek célja a társadalom peremén élők életesélyeinek a javítása. Ám Orbán Brüsszellel vívott öncélú és öngyilkos háborúsdija ezeket a kifizetéseket is hátráltatja: durván 260 milliárd erre szánt forint lóg a levegőben. Pedig a magyar kormány a pedagógusok béremelését is ehhez a forráshoz köti.

Keresztyén hadművelet

Egy jól meghatározható csoport szervezetten viszi át a munkavállalókat, az ellátottakat és az érintett önkormányzatokat a Magyar Pünkösdi Egyház (MPE) szociális rendszeréből a reformátusokhoz. Az akció központi alakja kiváló fideszes kapcsolataira is hivatkozik.

Katonás kiszervezés

Kilenc állami, főleg hadiipari cég köt ki rövidesen a kormány által mára meghatározó méretűvé fel­duzzasztott 4iG Csoportnál. Az eddig államosító és mindent ellenőrző Orbán-vezetés hirtelenjében úgy találta, hogy az állam szakértelem híján nem annyira alkalmas a hadiipari cégek tulajdonlására.