Május közepén, a Múzeumok Majálisa című rendezvényen felkészült, naprakész hazai szakemberek osztották meg e definícióval kapcsolatos nézeteiket – saját (munkahelyi) és/vagy látogatói tapasztalataik alapján. De arra bizonyosan nem tudtak volna választ adni, hogy mi történik ma Magyarországon a múzeumokkal.
A magyar kormány ugyanis rendszert csinál abból, hogy jelentős múzeumokat zárat be Budapesten. Az Iparművészeti Múzeum lassan 15 éve van felújítás miatt zárva, a Természettudományi Múzeum vegetál, régóta vidékre akarják költöztetni. A Hadtörténeti Múzeumot pár éve maga Szalay-Bobrovniczky Kristóf foglalta el, előbb ugyancsak vidéki helyszínt (Székesfehérvár) emlegetve, de mostanában már az épülő budavári Disneyland a favoritja. Legutóbb Lázár János és a Közlekedési Múzeum főszereplésével zajlott efféle pótcselekvés, amelynek nemrégiben úgy lett vége, hogy a száguldó miniszter az egyik fellépésén kikotyogta, hogy a téma lekerült a napirendről.
S máris itt az új műsor, új férfival, a művészetek nagy barátjával, Hankó Balázzsal, aki Gödöllőn jelentette be, hogy a városba hozza a Mezőgazdasági Múzeumot a Városligetből. Noha ez a vízió talán nem annyira abszurd, mint Lázáré volt, aki Debrecentől tíz kilométerre, a puszta közepén akart építkezni, abban biztosak vagyunk, hogy a Mezőgazdasági Múzeum költöztetése nem aktuális: egy év sincs a következő parlamenti választásig, és az államkassza már most üres. Ám mindez láthatóan nem izgatta Hankó Balázst. „Gödöllő ideális hely, közel van Budapesthez, könnyen elérhető és mindenki számára ideális turisztikai célpont is lehet” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a Vajdahunyad-várba egy olyan, Magyarország történetét bemutató kiállítás kerül, amely a Városliget környékét látogató külföldiek számára „elmondja”, hogy „itt vagyunk mi, magyarok”. Az eseményen Nagy István agrárminiszter is szót kapott, ő arról beszélt, hogy a múzeum jelenlegi helyszíne, a Vajdahunyad-vár a Liget Projekt kezelésébe kerül, és hogy ez milyen jó. A két miniszter után egy régi ismerős, L. Simon László kormányzati mindenes is feltűnt, immár a Mezőgazdasági Múzeum miniszteri biztosaként, és mindenkit igyekezett lenyűgözni: „7200 négyzetmétert meghaladó kiállítói tér, közel 3800 négyzetméteres könyvtárépület, 4000 négyzetméteren raktárak és 1500 négyzetméteren irodák” – sorolta, hozzátéve, hogy az új múzeumot 2029-ben fogják átadni.
A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!