A szerk.

Kínai piac

A szerk.

Tényleg elrontották? Mármint a vakcinabeszerzést Brüsszelben – lapzártánkkor ettől zokog a kormányirányítású sajtó, és Menczer Tamás külügyi államtitkár is ezzel sopánkodja össze a baráti stúdiókat.

A közös uniós beszerzés bírálata más EU-s tagállamokban is menő téma lett (elsősorban Németországban), de úgy tűnik, kizárólag nálunk lett hivatalos kormánypolitika, és csak Orbánék használják a vakcinaügyet általános EU-ellenes hangulatkeltésre.

Hogy jól állunk-e a magunk 1,3 százalékával Európában vagy rosszul, az nézőpont kérdése. A lakosságarányos átoltottsági mutatónál Izraelhez és az Egyesült Arab Emírségekhez képest a kanyarban sem vagyunk, de Bahrein, a Seychelle-szigetek, az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok is megelőzi Európát ebben a versenyben. Az Our World in Data listáján Amerika után viszont már uniós tagállamok következnek, közülük elsőként Dánia, 2,9 százalékos átoltottsággal. Európa relatív lemaradásának egyik oka, hogy az unióban később engedélyezték a Pfizer és a Moderna vakcináját, mint mondjuk a briteknél, az AstraZeneca pedig még nem is kapott engedélyt a tájhazában. Ezért azonban aligha lehet a beszerzést koordináló Európai Bizottságot okolni, az EB demokratikus keretek között legfeljebb sürgető nyilatkozataival gyakorolhatott nyomást a független engedélyező hatóságra, az Európai Gyógyszerügynökségre (EMA). Az sem a Bizottság hibája, hogy a Pfizer egyelőre nem tudja tartani az ígért szállítási határidőket. Azt talán az EB szemére lehet vetni, hogy bár több mint egy tucat gyógyszergyártó céggel kezdett tárgyalásokat, túl későn és túl keveset rendelt azokból a vakcinákból, amelyek végül befutónak bizonyultak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”