A szerk.

Leépülés

A szerk.

Mivel sem két hét, sem két év alatt nem lett rend, a Fidesz nem tud mást tenni, mint szóban keménykedni - vagyis a Btk.-t és a büntetőeljárási törvényt a totális szigor irányába tolni. A három csapás törvénye, a 12 évesek büntethetősége, a rendőrségi tanúkihallgatás ügyvéd nélkül - szép íve ez a jobbikos kottából játszó kormánypárti javaslatoknak, és a szabálysértési változásokat, közöttük is a legundorítóbbat, a hajléktalanság kriminalizálását még nem is említettük.

Hétfő este újabb elem került e sorba: a parlament megszüntette az előzetes letartóztatás felső határát a legalább 15 évvel büntethető bűncselekmények esetében. A javaslat még csak nem is titkolja, hogy erre azért van szükség, mert "a közelmúlt sajnálatos eseményei rávilágítottak (...) arra, hogy nem minden esetben elegendő" a jelenlegi törvényi maximum, azaz a négy év. Azt se hittük, hogy hivatalos dokumentumban egyszer még sajnálatos eseményekről fogunk olvasni. Bármekkora fiaskó is az ároktői banda szökése, bármekkora ciki is ez belügyminiszternek, igazságügy-miniszternek, a rendőrségnek, a bíróságoknak és az ügyészségnek, az nem lehet megoldás, hogy az állam működésképtelensége miatt alapvető jogokat korlátozzunk.

Rogán Antal szerint most nyilván gyilkosokat védünk - a derék frakcióvezető ezzel revolverezte a törvényjavaslatot kritizáló ellenzéket. Pedig mindössze arról van szó, hogy még az állam - mint a büntető joghatóság egyetlen, kizárólagos birtokosa - sem lehet korlátlan ura az emberi életnek. Ez nem büntetőjogi, hanem emberi jogi kérdés. Annak a régi és fontos elvnek az érvényesítése, miszerint senki nem tekinthető bűnösnek mindaddig, amíg büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerős határozata meg nem állapította. Éppen a parlamenti kétharmad ne ismerné az alaptörvény e mondatát? Márpedig úgy tűnik, hogy a fideszes többségű alkotmányügyi bizottság nem ismeri. Módosító indítványuk indokolása ugyanis nem gyanúsítottról, nem feltételezett tettesről, hanem elkövetőkről beszél - mintha már meg is lenne az ítélet. Az a duma pedig, hogy más európai országokban is létezik a gyakorlat, porhintés. Ha az állam annyira impotens, hogy nem képes a feltételezett bűnelkövetőiről időben ítéletet hozni (mint az ároktői banda esetében, amely ügyben ráadásul a gyanút alátámasztó bizonyítékokkal sem volt különösebb gond), akkor hiába tartja a feltételezett elkövetőket akár életfogytig előzetesben - attól sem nagyobb rend, sem jobb közbiztonság, sem gyorsabb és hatékonyabb igazságszolgáltatás nem lesz. Miért is igyekezne jobban rendőr, ügyész vagy bíró, ha a gyanúsított akár évtizedekig is előzetesben ülhet? És mi történik akkor, ha esetleg 30 év előzetes után kiderül, mégsem a feltételezett tettes volt a valódi elkövető?

Azt látjuk, amit már sokszor: valamely "válságtünettel", rosszul működő szabályozással, lomha intézménnyel szembesülve a Fidesz-kétharmad az intézményt, a szabályozást nem megjavítja, hanem baltával esik neki. Amit a helyébe épít, nemcsak represszív, de diszfunkcionális is. A lényeg a cselekvés látszata.

Most ugasson a Jobbik, hogy nincs itt rend!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”