A szerk.

Merre?

A szerk.

Eredetileg egy kalapemelésen gondolkodtunk Vona Gábor általános irányába. Egyrészt ugye azért, mert Vona arra vitte a pártját, amerre, nem részletezzük, hogy miért jobb egy a nácizmusból több-kevesebb sikerrel kigyógyulni igyekvő párt, mint az, amelyik meg sem próbál jó útra térni, mert hát jobb. Sőt, az április 8. előtt adott egy-két nagyobb interjújában Vona tök komolyan olyanokat mondott, hogy akkoriban rosszul gondolta, meg hibázott, meg sajnálja az egész akkori történetüket, és főként azt, hogy a Fidesznek ők adtak valódi programot. Ilyet se sűrűn hallottunk bárkitől az elmúlt pár száz évben. Sőt, még a lemondás is rokonszenvesnek tűnt, azzal együtt, hogy persze, mi a francot tehetett volna mást; és hogy már a bejelentését sem egészen lehetett érteni, hogy tényleg megy-e, vagy úgy megy-e, mint aki jön.

De aztán jobban belegondoltunk: Vona Gábor politikai teljesítményét célszerű először is annak fényében értékelni, hogy a legfontosabb ponton elbaszta. Nem akarunk az ellenzéki pártok közti blame game-be, a kölcsönös hibáztatások végtelen körébe beleordibálni, de ha az LMP nem visszalépő jelöltjeit joggal lehet kárhoztatni a Fidesz kétharmada miatt, úgy a Jobbikot még jobban. Kevés volt, hogy a balra húzó körzetekben nem kampányoltak (ha igaz ez egyáltalán, a jóisten se tudja ezt ellenőrizni, pláne most már), kellett volna valami határozottabb nógatás is mondjuk pártelnöki szintről, hogy a jobbikos érzelmű honpolgár is szavazhat egyéniben a szocialista jelöltre, ha és amennyiben a haza érdeke úgy kívánja. (És persze fordítva: a legröhejesebben ezt Miskolc esetében láthatjuk, ahol az egyik körzetet a szocialista, a másikat a jobbikos csóka vesztette el úgy, hogy minimális kooperációval mindketten nyerhettek volna.) Még biztos tudnánk pár ilyen helyet mondani: és máris messze nincs a Fidesznek kétharmada, és nem takarja be a Fidesz majd’ az összes megyei jogú várost. És lenne még egy, ezzel lazán összefüggő kérdés is: amikor Vona Gábor azzal handabandázott, hogy a Jobbik a Fidesz váltópártja vidéken, vajon magát is becsapta, vagy csak másokat akart? Hiszen, mint kiderült, a Jobbik csak egy kicsivel erősebb „vidéken”, mint az MSZP, ami nem sok, és végképp nem elég semmire: az 1,3 millió egyéniben kapott szavazat mindösszesen egy darab nyertes választókerületet fialt a pártnak.

Merre indul innét Vona? Vajon az új állása – miszerint tanácsadó lesz a saját pártjánál – csak a végleges és teljes levonulás első lépése-e, vagy épp ellenkezőleg, a frakciót is ő fogja irányítani valójában, miközben a parlamenten kívül építi majd a még jobb, még nagyobb, még szebb Jobbikot? (És kinek a pénzén, ugye.) Április 8-án mindenesetre még nála volt bő egymillió kormányellenes szavazó – ez nem kevesebb, mint amennyit az előző két körben szerzett, és a legtöbb, amit ellenzéki párt összehordott. Ez mégiscsak valamiféle felelősség.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.

Kovács Gergő: „Igyekszünk, hogy a jelöltállítással kevésbé kavarjunk be, de ettől mi még elindulunk”

A Kutyapárt társelnöke egy éve vezeti a főváros egyik elit budai kerületét, közben rendszeresen részt vesz a Fővárosi Közgyűlés néha szürreális keretek közt zajló munkájában. Erről, no meg a Kutyapárt önálló indulásáról, a fővárosi költségvetés nehéz megszületéséről, és persze a Pride tapasztalatairól is beszélgettünk.