Nem lesz itt népszavazás semmi fontosról, amíg én vagyok az úr

A szerk.

A Nemzeti Választási Iroda & Bizottság az Orbán-rendszer lényegét veszélyeztető összes népszavazási kezdeményezést egyszerűen kibassza a hóra. Miért?

Nem lesz népszavazás a boltok vasárnapi zárva (nyitva) tartásáról, mert az elsőnek beérkezett népszavazási kezdeményezéseket a Nemzeti Választási Iroda elnöke saját hatáskörben eljárva elutasította; mert e döntéséről a Nemzeti Választási Bizottság kiderítette, hogy rossz volt; mert emiatt a revízió miatt az elsőnek beérkezett kérdés közben második lett; mert a másodikból lett első kezdeményezésről a Nemzeti Választási Bizottság úgy határozott, hogy az érvénytelen, hiszen az valójában két kérdést tartalmaz; és mert emiatt az eredetileg elsőnek beérkező kérdést érdemben nem is vizsgálta, hiszen a törvény értelmében az azonos témakörben érkezett kezdeményezések közül a korábbiról kell döntenie a Nemzeti Választási Bizottságnak.

Nem lesz népszavazás a boltok vasárnapi zárva (nyitva) tartásáról, mert a Nemzeti Választási Iroda & Bizottság az összes erre irányuló kezdeményezést így vagy úgy kibaszta a hóra. A hátrébb sorolt kezdeményezés amúgy az MSZP-é volt, és éppen azért került hátrébb, mert az MSZP-é, nem pedig azért, amivel a Nemzeti Választási Bizottság indokolta Wodicska Zoltán magánszemély (egyébként explicite a zárva tartásra buzdító, tehát NER-szempontból pozitív kicsengésű) kérdésének az elsőbbségét. Lehet föllebbezni a Kúriánál, akkor legalább 90 napig senki nem zaklathatja ilyen jellegű megkereséssel a Nemzeti Választási Bizottságot.

Továbbá nem lesz népszavazás a parlamenten kívüli ellenzék egyes szerveződései által március 15-én meghirdetett „rendszerbontó” kérdéscsomag legrázósabb tételeiről sem – a 19-ről idővel 28-ra bővült kérdéssor jó néhány eleme ugyanis az orbánizmus lényegét vette célba. Így közvetve sem mondhatunk véleményt az orbánista uralkodó osztály (de a politika egyéb érintett szereplőinek is) valódi gazdasági teljesítmény nélküli, kizárólag a hatalmi pozícióval magyarázható látványos meggazdagodásáról. (E témát hat különböző kérdés érintette, beleértve az Európai Ügyészségre vonatkozót is.) A Nemzeti Választási Bizottság ugyanígy sikerrel hárította el Miniszterelnök Úr feje fölül azt a veszélyt, hogy a nép referendumon döntsön arról, vajon adóforintjainkat korlátlanul öntsék-e a futballklubokba, illetve a Fidesz-kompatibilis „kulturális” vállalkozásokba. Pár esetben a bizottság azzal az indokkal utasította el a kezdeményezést, hogy az adott kérdés az adótörvények körébe esik, arról pedig nincs népszavazás, így például a tao-pénzek „megfelelő” helyekre csatornázásáról sem.

A 28-ból tehát négy népszavazási kérdés maradt – az ezek kiírásához szükséges 200 ezer aláírás összegyűjtése szombaton indult. Ezek a tankötelezettség korhatárának 18 évre emelését, a rászoruló gyermekek ingyenes étkeztetését, a nyugdíjban részesülő képviselők nyugellátásnak szüneteltetését, illetve a kötelező kamarai hozzájárulás eltörlését tárgyazzák. Ezek közül azonban még a valóban vérlázító, a minden gazdasági társaságnak befizetendő Parragh-adónál sem nyilvánvaló elsőre, hogy annak elutasítása mennyiben járulna hozzá a rendszer lebontásához. (Egy kicsit segítünk: Parragh László iparkamarai elnöknek, aki hosszú ideig volt állandó háttérdíszlet Orbán Viktor nyilvános beszédeihez, elévülhetetlen a szerepe a köz- és a felsőoktatás tönkretételében is.) Sőt, mindegyik olyan ügy, amit az esetleges kampányban akár a kormány is felkarolhat.

De miért is e lázas igyekezet a referendumok megfúrásáért? A válasz röhejesen egyszerű: egy vasárnapi boltnyitvatartásos vagy egy politikusi vagyongyarapodásos referendum borítékolható eredménye, és ami ennél is lényegesebb, a valószínűsíthető nagy részvétel mindenki számára egyértelmű módon anullálná a „kétharmados támogatottság” eleve hazug mítoszát (hiszen a Fidesz-retorika sugalmazásaival szemben a volt kétharmados parlamenti többség nem egyenlő a magyar választók kétharmados támogatásával), a „példátlan nemzeti összefogásról”, meg a fantasztikus sikerű „nemzeti konzultációkról” szóló győzelmi jelentéseket, amelyek hangoztatásával Orbán a saját zaklatott lelkét pátyolgatja. A népvezérek mindig is a nép véleményétől rettegtek legjobban.

Figyelmébe ajánljuk

Szergej Tyimofejev orosz költő: „Nem tudom, hogy a kortárs orosz kultúra hogyan fogja túlélni ezt az őrületet”

Idén magyarul is megjelent Replika című kötete, aminek lettországi kiadásához egy üres füzetet is kaptak az olvasók. Az Orbita nevű művészeti kollektíva egyik alapítóját videóköltészetről, kreatív könyvtervezésről, a kétnyelvű irodalomról és az Ukrajna elleni háború miatt megszakadt oroszországi kapcsolatokról is kérdeztük.