Neves vendégművész, otthonról

A szerk.

Aki látott már buszmegállót a Felvidéken vagy Erdélyben kis vagy közepes hatótávolságú magyarországi popsztárok plakátjaival teleragasztgatva, tudja, hogy egy turné az elszakított területeken mindig hálás mulatság (azon otromba logika jegyében leginkább, mely szerint a "hazaiság" úgyis mellékessé teszi a minőségi kérdéseket - vö. "jó ezeknek a szar is").

Aki látott már buszmegállót a Felvidéken vagy Erdélyben kis vagy közepes hatótávolságú magyarországi popsztárok plakátjaival teleragasztgatva, tudja, hogy egy turné az elszakított területeken mindig hálás mulatság (azon otromba logika jegyében leginkább, mely szerint a "hazaiság" úgyis mellékessé teszi a minőségi kérdéseket - vö. "jó ezeknek a szar is").

Ám ha egy politikai nagyágyú koncertsorozatáról (jó, akkor kortes-) van szó, miként jelen esetben, a dolog feltételezhetően túlmutat a könnyű sikerek kergetésén. Ám ha, miként jelen esetben, Orbán Viktor romániai hangversenykörútjáról, a dolog a szokásosokon túl egy sor további kérdést is felvet. (Zárójelben a megfejtések.) Hogy most kavarja vagy nem kavarja? (Mikor nem?) Miért kell néki bépofázkodnia az erdélyiek dolgába? (Mert szokása.) Miért a megosztó szándék? (Mert valahol ezt az uralkodással összefüggésben hallotta.) De ezek nem túl vérforraló felvetések, csak a miért érdekes belőlük. Tényleg, miért is?

Orbán Viktor a hét végén négy alkalommal (Krasznamihályfalván, Nagybányán, Avasújvárosban és Zilahon) lépett fel mint a Romániában novemberben esedékes európai parlamenti választásokon függetlenként kandidáló Tőkés László sztárvendége. Beszédeket tartott, hazabeszélt meg oda is. Ide többet, oda valamivel kevesebbet - talán kockázati okokból. Bár a projekt kockázata csak első pillantásra tűnik szembeötlőnek. E szerint, ha a Tőkés és az RMDSZ magyar szavazatokért folyó küzdelmébe intézett kovászkodása végül azt eredményezi, hogy a tisztelt felek mindegyike kizuhan az EP-ből, akkor azzal Orbánnak itthon el kell számolnia - elsősorban a hívei előtt, hisz az ellenfelei feszt ilyesmivel vegzálják úgy is (mér' kell megosztania a határon túli magyarságot). De ne gyerekeskedjünk már, Orbán Viktornak a hívei előtt tucat esztendeje nem kellett elszámolnia semmivel. "Megpróbáltuk, de nem voltunk elegen, oszt jó napot" - okkal tesszük fel az efféle reakciót.

Még azon tény sem jelent kockázatot, hogy anno doktor Mikola összhelyettesi első felszólamlásában erdélyi szavazatokkal bebetonozott örök kormányzást vizionált, mert az csak a hezitálókat riasztotta el a odaszavazástól. A törzsközönségnek viszont a vágyálmait öntötte szóba. És ez a törzsközönség, különösen Orbán szemszögéből, azóta kétségkívül szélesedni látszik.

De a mégiscsak lehetséges kockázatok dacára van itt még valami. Egy rés, ha már arra járunk: hasadék, ahol bizony elképzelhető a nyomulás. Tőkésnek mint egyéni jelöltnek csak 2,8 százalékot kell megugornia az RMDSZ 5 százaléknyi magasságával szemben. És erre már érdemes bepróbálkozni. Ez ugyanis, hozzáadva az RMDSZ-szel szemben az utóbbi időkben zömmel okkal támadt választói elégedetlenséget, már egy nagyon is ígéretes lap a sikerhez (az adódó járulékos haszonról nem is beszélve, miszerint a Fidesz esetleges odaáti tervei szempontjából nem kis könnyebbségnek tűnik Brüsszelben tudni az önfejűségre amúgy hajlamos egyházi vezetőt).

Magyarul a kaland mégsem sokkal különb a Csinibabák együttes haknijánál a párkányi művházban. A könnyű siker ígérete, látszatkockázatokkal. Vagy legfeljebb nem lesz siker, csak egy bukta a szomszédban, még inkább a szomszédnak. Ezt nekem találták ki, majd bolond leszek nem rámozdulni.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.