A szerk.

Oktatófilm

A szerk.

A dolgok kedd délutáni állása szerint az állítólagos bajai szavazatvásárlást leleplező, a múlt pénteken nyilvánosságra került videóval a helyzet a következő. Élelmes helybéliek leforgattak egy minden szempontból amatőr alkotást.

Az egyik ellenzéki párt (DK) a korábbi csalás miatt ugyanis 100 ezer forintot ajánlott annak, aki a megismételt szavazásnál hasonló stiklit észlel, és azt bizonyítani is tudja. A szavazatvásárlásról szóló film (az egyik résztvevő utólagos meghatározása szerint: "oktatófilm") a vasárnapi voksolás után két nappal készült, és az alkotók másnap már vitték is az anyagot az MSZP székházába, kezicsókolom, hoztuk az egyértelmű bizonyítékot, hol a kassza. Az MSZP-nél a videót komolyan vették is meg nem is: a különféle, névvel és a nélkül vállalt nyilatkozatokból nagyjából kihámozható, hogy először nagy volt a lelkesedés, tán még az is felmerült, hogy ez lesz a szombati kongresszus igazi attrakciója. Aztán mégis győzött a józan ész vagy a rutin, és igen gyorsan rendőrségi feljelentést tettek választási csalás gyanúja miatt. Megfontoltságra valló lépés volt ez, különösen a későbbi fejlemények ismeretében. A Fidesz ugyanis kezdettől tagadott, ráadásul a hétvégén már egyértelműen neki állt a zászló: az egyik napilap rendőrségi forrásokra hivatkozva arról írt, hogy a villámgyorsan beazonosított egyik filmes vallomása szerint az MSZP a megrendelő. A meggyanúsított párt azonnal (és okkal) a rapid feljelentéssel védekezett: ők bizony a törvényes utat választották, amikor a rendőrséghez fordultak. Aztán beúszott a képbe a DK: egyfelől a felajánlott vérdíj miatt, másfelől azért, mert az oktatófilm operatőre egy Baja környéki DK-tag. Aztán visszaúszott a képbe a Fidesz, mivel a DK villámgyorsan kinyomozta: az operatőr - akit személyesen a pártelnök utasítására távolítottak el a pártból seperc alatt - a Fidesszel ciklusok óta szövetséges Lungo Drom tisztségviselőjének a rokona, mi több, 2010-ben a helyi fideszes jelöltet támogatta.

A politikai pártok tehát ahelyett, hogy egy nagy levegővétel után azt mondták volna: örülünk, hogy egyikünk sem érintett, és hogy mindannyian tanultunk a két héttel ezelőtti bírósági döntésből, a tisztelt választók megnyugodhatnak, az anyázás a legtöbb, amit a kampányban magunknak megengedünk, mert a választások tisztaságára úgy ügyelünk, mint a szemünk fényire - nos, ehelyett az évtizedek óta unalomig ismert forgatókönyvet követve egymást szólítják fel teátrálisan a "tisztázásra".

Elszomorító cirkusz ez: nem az intézmény iránti választói bizalom helyreállítása, lehetőség szerinti erősítése a fontos a számukra, hanem a fuvolázás saját B-közepüknek. Hiszen ebből a történetből, és főként a rárakódott teóriákból nyilvánvalóan mindenki azt fogadja majd el, amivel a saját pártja igazát, valamint a "másik", a legyőzendő gonosz alávalóságát látja igazolva.

De az összkép ennél is elszomorítóbb. Egy közepes nagyságú magyarországi város egyik önkormányzati (!) egyéni (!) választókörzetében időközi szavazást írtak ki, aminek a végeredménye nem osztott, nem szorzott, mivel a képviselő-testületi arányokat érdemben nem befolyásolta. (A fideszes többség mindenképpen megmaradt volna ellenzéki győzelem esetén is.) Ehhez képest bírósági ítélettel is kimondott választási csalás történt. Ehhez képest napok óta azon megy a nyálverés, hogy néhány ügyeskedő gyermeteg álleleplezést produkált. Holott - noha nagy valószínűséggel bűncselekményt követtek el - ebben a történetben már napok óta G. R. és K. G. filmkészítők a legkevésbé romlottak.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.