A szerk.

Új helyzet

A szerk.

Május 26. előtt az őszi önkormányzati választásokról szóló, jellemzően három- (olykor négy-) oldalú ellenzéki tárgyalásokat a felek fölfüggesztették azzal, hogy néhány vitás pontra az EP-választás után visszatérnek.

Az egyeztetéseken addig csak fél szívvel részt vevő LMP deklaráltan is arra játszott, hogy május 26. után jobb alkupozícióból srófolhatja föl támogatásának árát, de tévednénk, ha a többiekről nem ugyanezt gondolnánk. Mindeközben az ország számos településén konkrét megállapodások születtek (a budapesti kerületek zömében is), amelyek közül, meglehet, jó néhányat felülírnak az EP-választási eredmények.

Ennek oka elsősorban az, hogy a 2014 utáni ellenzéki status quo fölborult. Nemcsak a DK és a Momentum látványos erősödéséről van szó, hanem ezzel párhuzamosan az MSZP és a Jobbik látványos összeeséséről. Márpedig az eddigi egyeztetések során a fővárosban és néhány nagyvárosban az MSZP, míg a vidéki településeken a Jobbik óhaja volt az irányadó. Az LMP pedig, amelyre vasárnap végzetes csapást mértek a választópolgárok, az ország majd’ mindegyik régiójában hosszú időre kiesett a játszmából.

Gyurcsány Ferenc a választás másnapján arról beszélt, hogy az önkormányzati választási siker érdekében eddig született (rész)megállapodásokat legföljebb néhány helyen kellene korrigálni, Fekete-Győr András, a Momentum elnöke viszont ennél érdemibb átrendezést tartana kívánatosnak. Ez aligha tetszik majd az MSZP-nek (és a vidéki helyek miatt a Jobbiknak), ami könnyen vezethet olyasfajta káoszhoz, amit az „összefogás” ürügyén 2014-ben és tavaly is előadott az ellenzék. Ugyanakkor nehezen tudná bárki is megmagyarázni, hogy a létező legpontosabb közvélemény-kutatás – azaz egy tétre menő választás – legfrissebb adatai ismeretében miért is a 6 százalékos pártokhoz kellene igazodni.

A tárgyalások folytatásában néhány fájlt nyilvánvalóan újranyitnak majd. A számos lehetőség közül most csak egyet említünk, a szimbolikusan legfontosabbat: a főpolgármester-jelöltjéét. A Jobbik és az LMP, az a két párt, melyek miatt az előválasztás ki lett találva (hogy tudniillik „arcvesztés” nélkül támogathassák a baloldali Karácsony Gergelyt Tarlós István ellenében), Budapesten lényegében eltűnt. Az előválasztás azonban nem feltétlenül vált értelmetlenné: a DK vagy a Momentum, vagy a kettő közösen megnevezhet még jelöltet – ezt semmi nem zárja ki. Egy ilyen gesztus nem az arrogancia megnyilvánulása lenne (még ha nyilván sokan minősítenék is annak), hanem reagálás a megváltozott körülményekre. Maradhat persze minden a régiben is, ha elégedettek Karácsony eddigi teljesítményével.

Ebből a szempontból sem mellékes, miként dől el az egyetlen szocialista EP-mandátum sorsa; és nem csak amiatt, hogy vajon az elmúlt öt évben Brüsszelben érdemi munkát végző Ujhelyi István kapja-e azt meg. Hanem azért is, mert a leendő brüsszeli MSZP-s képviselő személye világossá teszi, hogy a pártban felülkerekednek-e a Fidesszel való kokettálással folyamatosan hírbe hozott figurák. Ha így lesz, akkor ez az MSZP a „saját” meg a „baloldali szavazók” érdekeire hivatkozva az új idők kekeckedő LMP-jévé avanzsálhat. Abban az értelemben is, hogy ez esetben könnyen és gyorsan a zöldek sorsára juthatnak a szocialisták: az LMP gyászos vasárnapi szereplése ugyanis pontosan mutatja, hogy kilenc év múltán mit gondolnak az ellenzéki választók az ésszerű együttműködést mondvacsinált okok miatt elutasítókról.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)