120 milliárd forintot csoportosított át a kormány állami cégek beruházásaira

  • narancs.hu
  • 2021. november 19.

Belpol

 Többek közt a MÁV, a Magyar Közút, a Magyar Villamos Művek jár jól a költségvetési átcsoportosítással.

Összesen 146 milliárd forint átcsoportosításáról rendelkezett a kormány - írj a hvg.hu

A csütörtök este megjelent kormányhatározatban az áll, hogy a gazdaság-újraindítási programok keretéből 120 milliárdot a nemzeti vagyon kezeléséért felelős tárca nélküli miniszter „tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó egyéb társaságok” beruházásaira tettek át.

Ez Mager Andrea felségterületét jelenti, amely alá jelenleg 18 társaság tartozik, például a MÁV, a Magyar Közút, a Magyar Villamos Művek, az Antenna Hungária, a Hungaroring, a Szerencsejáték Zrt. A rendelet azt nem részletezte, hogy a 120 milliárdot pontosan mire kapják a vállalatok, és hogy milyen arányban oszlik meg közöttük.

A fentieknél kisebb összegekről is rendelkeztek: 

  • 620 millió forintot csoportosítottak át egyházi felhalmozási célú kiadásokra,
  • 740 milliót a Művészetek Palotájának működtetésére.
  • Az átcsoportosítás negatívan érintette 
  • az úgy nevzett „kohéziós politikai operatív programokon” belül futó digitális megújulás programot, amelytől 13 milliárdot vettek el,
  • 7 milliárdot pedig a fővárosi fejlesztések „egyéb felhalmozási célú kiadások” sorától is máshova pakoltak.
  • Ezekből az összegekből 7 milliárdot költhet el az Innovációs és Technológiai Minisztérium „kormányzati szakpolitikák” működési célú kiadásokra, 6,7 milliárd megy az „egyetemi városnegyed fejlesztések” támogatására, 1,9 milliárd a Digitális Kormányzati Ügynökség Zrt. tulajdonosi joggyakorlása alá tartozó társaságok működésére és csaknem egy milliárd a fővárosi, megyei, járási kormányhivatalok dologi kiadásaira.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.