31 szervezet lép fel a szuverenitásvédelmi törvény ellen

  • narancs.hu
  • 2024. november 10.

Belpol

Arra kérik az Alkotmánybíróságot, foglaljon állást, semmisítse meg a jogszabály alaptörvény-ellenes passzusait.

Az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvény rendelkezései sértik az Alaptörvényt, a véleménynyilvánítás szabadságát, a tisztességes hatósági, illetve bírósági eljáráshoz és jogorvoslathoz való jogokat, ellentétesek a jogállamiság elvével és nemzetközi szerződésbe is ütköznek – állítja az Amnesty Magyarország és a Magyar Helsinki Bizottság által készített beadvány, amelyet 29 másik civil szervezet is támogat.

Azért tiltakoznak nyilvánosan, mert a Szuverenitásvédelmi Hivatal június 19-én vizsgálatot indított a Transparency International magyarországi szervezetével szemben azon a címen, hogy „külföldről származó támogatást” használt „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységéhez. A Transparency alkotmányjogi panaszt nyújtott be a törvény ellen, kérte, hogy a jogszabály alkotmányellenes rendelkezéseit semmisítsék meg.

A 31 szervezet beadványa ehhez a panaszhoz csatlakozik. Az Alkotmánybírósághoz forduló civilek a nyugat.hu írása szerint úgy érvelnek, a törvény a homályos megfogalmazások révén sérti a normavilágosság és előreláthatóság követelményét. A törvény fogalmait nem tisztázza bírói gyakorlat, és ez nem is változik, mert a hivatal jelentéseivel szemben nincs jogorvoslati lehetőség, nem is lehet bírósághoz fordulni. Az úgynevezett szuverenitásvédelmi törvény így nagy teret enged az önkényes értelmezésnek és a visszaélésnek. A civilek szerint a törvény nyomán felállított Szuverenitásvédelmi Hivatal valójában azért jött létre, hogy akadályozza a közügyek szabad megvitatását, a civil jogvédelmet, a fellépést a korrupció ellen és az oknyomozó újságírást. 

Azzal, hogy a hivatal az általa vizsgált szervezet minden adatához és dokumentumához hozzáférhet, azzal jár, hogy akiket eddig segíteni tudott jogsérelem esetén, már nem mernek hozzá fordulni. Ez a törvényi passzus ellentétes a bizalmas információk védelmét előíró jogszabályokkal, akadályozza a végrehajtó hatalom munkáját ellenőrző szervezetek tevékenységét, csorbítja az emberek jogát a tájékozódáshoz. 

A civilek szerint a hivatal gyakorlatilag akármelyik, egyébként jogszerűen működő szervezetre rásütheti, hogy Magyarország érdekei ellen dolgozik, külföldi érdekeket érvényesít. Megfélemlítő hatása van annak, hogy jogorvoslat nincs a hivatal megállapításaival szemben.

 

A beadványt ezek a szervezetek írták alá: Amnesty International Magyarország, Magyar Helsinki Bizottság, aHang Platform, Alternatív Közösségek Egyesülete, Artemisszió Alapítvány, Autonómia Alapítvány, Civil Kollégium Alapítvány, Civil Közoktatási Platform, Civilek Józsefvárosért Egyesület, Cromo Alapítvány, DebrecenPride LMBTQI-szervezet Polgárjogi Társaság, Emberség Erejével Alapítvány, Energiaklub Szakpolitikai Intézet, Greenpeace Magyarország, Háttér Társaság, Humán Platform, K-Monitor, Közélet Iskolája, Levegő Munkacsoport, M. Színházi Egyesület, Magyarország Természeti és Kulturális Örökségéért Alapítvány, Magyarországi Európa Társaság, Ökotárs Alapítvány, Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, Polgár Alapítvány az Esélyekért, Political Capital, Szociális Szövetkezetek Országos Szövetsége, Társaság a Szabadságjogokért, Utcáról Lakásba! Egyesület, Ügyvédekkel a Demokratikus Jogállamért Egyesület és a Védegylet Egyesület.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)