A Szuverenitásvédelmi Hivatal eljárást indított a Transparency International és az Átlátszó ellen

  • narancs.hu
  • 2024. június 25.

Belpol

 „Egyedi – átfogó jellegű” vizsgálatról van szó a kiküldött levelek alapján, amiben jó sok adatot kérnek be rövid idő alatt.

Eddig kifejezetten csendesnek tűnt a helyzet a Szuverenitásvédelmi Hivatalnál, de most így választások után úgy tűnik, beindultak a dolgok: levelet kapott az Átlátszó és a Transparency International magyarországi szervezete is, hogy lap és a civil szervezet tevékenységével kapcsolatban is „egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot indít” az orbáni hatalom által létrehozott hivatal. A Transparency-közlemény szerint 62 kérdést kaptak, amelyek megválaszolására harminc napot adnak.

Az Átlátszónak írt, szerkesztőségünkhöz is eljuttatott levél ehhez képest szinte laza is, hiszen csak 11 dolgot kell teljesíteni. Az érvelés szerint a „Szuverenitásvédelmi Hivatal vizsgálja azon szervezeteket, amelyek külföldről származó támogatás felhasználásával a választói akarat befolyásolására irányuló tevékenységet folytatnak, vagy ilyen tevékenységet támogatnak”, az Átlátszó pedig a beszámolói alapján külföldről támogatott szervezetnek minősül. 

A teljesítendő feladatok közt szép lista van: különböző, az elmúlt három évben készült kivonatok, bankszámlákkal kapcsolatos főkönyvi kartonok, majd kifejezetten a Sigrid Rausing Trustról érdeklődnek, az alapítványtól ugyanis kaptak vissza nem térítendő támogatást, de van amerikai szervezetre vonatkozó kérdés is. A kérdések kitérnek az Open Societyre is többek közt, ott érdeklődnek, hogy mit terveztek megvalósítani a támogatásokból.

A szuverenitásvédelminek hívott törvény valószínűleg az elmúlt hónapok slágertémája lett volna év eleje óta, ha Novák Katalin kegyelmi botránya nem rontotta volna el a terveket, de úgy tűnik, valamiféle munka mégis csak folyt. A kormány képviselői korábban többször is elmondták, a törvény nem jelent veszélyt a sajtóra, ehhez képest sokatmondó, hogy az első megkeresettek közt egyből ott van az ország egyik legismertebb oknyomozó portálja.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Alexandra, maradj velünk!

"Alexandra velünk marad. S velünk marad ez a gondolkodásmód, ez a tempó is. A mindenkin átgázoló gátlástalanság. Csak arra nincs garancia, hogy tényleg ilyen vicces lesz-e minden hasonló akciójuk, mint ez volt. Röhögés nélkül viszont nehéz lesz kihúzni akár csak egy évet is."

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Dal a farkasoknak

Június 12-én Orbán Viktor exkluzív élő „interjút” adott Menczer Tamásnak a Harcosok Klubja tagjai számára a Fidesz békeharcáról. A miniszterelnök feltehetően úgy vélte, hogy saját online zászlóalja is gondban van, amikor az állandóan háborúban álló békekormány ideájának belső ellentmondását kell valahogyan feloldania azok számára, akiknek ebben a vakhit nem siet a segítségükre.