Új szabályokat vezet be április elsejétől a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő (NEAK) a térd- és csípőprotézis-műtétekre – írja az economx.hu.
Az egészségbiztosítónak az a célja, hogy csökkenjen a várakozási idő a 2019. évi szintre. Akkor az összes várólistán 28 ezer beteg volt, míg idén március elsején 32 ezer 300 beteg várt valamilyen műtéti beavatkozásra 60 napnál régebben az állami ellátórendszerben.
Ebből valamilyen protézisműtétre 23 ezer 366-an készülnek.
Csípőprotézisre az utóbbi hat hónapban átlagosan 122 napot kellett várni, de az ország különböző pontjain eltérő hosszúságú ez a várakozási idő. Nyíregyházán, a megyei oktatókórházban 289 nap volt ez az idő, míg az Észak-budai Szent János Centrumkórházban 40 nap. Ennek azért van jelentősége, mert aki csípőműtétre készül, az nap mint nap fájdalommal él, nem mindegy, mikorra tudják megoldani a problémáját.
Térdprotézisért még többen állnak sorba. A Somogy Vármegyei Kaposi Mór Oktató Kórházban az elmúlt fél évben 700 napnál is hosszabb volt a várakozás ideje ennek a műtétnek.
A NEAK e kétféle protézisműtétre új protokollt vezet be, meghatározva azokat a követelményeket, amelyek alapján a kórházaknak a betegeket a várólistán regisztrálniuk kell, a várakozási idő csökkenése érdekében. Az egészségbiztosító ellenőrizni fogja, hogy az intézmények betartják-e az új szabályokat.
A kormány a koronavírus-járvány alatt és utána 39,7 milliárdot költött arra, hogy csökkenjenek a várólisták. Tavaly Magyarországon 14 ezer 311 csípőprotézis-, 9 ezer 542 térdprotézis-műtétet végeztek el közfinanszírozott ellátásban.