A CEU-ügyre emlékezteti Palkovics Lászlót, ami a Magyar Tudományos Akadémiával történik

  • narancs.hu
  • 2019. február 2.

Belpol

De nem úgy! A miniszter még mindig úgy csinál, mint aki nem érti, mi a probléma azzal, hogy a kormány döntené el, mivel foglalkozzanak a kutatók.

A miniszter szerint most aktívan politizálnak az Akadémián, ami nem helyes.

„És ha megnézzük, hogy mi történik az Akadémián most, az engem nagyon emlékeztet más ügyekre, például a CEU-val kapcsolatos hasonló dologra.”

Ez okozta a CEU vesztét is ugyebár...

Palkovics László persze még csak véletlenül sem látja azt az analógiát az MTA és a CEU ügye között, hogy a kormány az MTA működését épp úgy ellehetetleníti, mint ahogy a CEU-t elüldözte.

Az innovációs és technológiai miniszter a Hír TV Péntek 9 című műsorában beszélt erről.

Gajdics Ottó és Szentesi Zöldi László társaságában a műsoridő nagyobb része azzal telt, hogy Palkovics azt ismételgette, bár tény, hogy inkább a kormány döntené el az intézet helyett, hogy a kutatók mivel foglalkozzanak, de ez semmiképp sem támadás az tudományos élet függetlensége ellen, csak hát az van, hogy a politikusok, mármint a fideszes politikusok egyszerűen csak jobban tudják, mi a fontos, mivel kell foglalkozni. Emiatt viszont sokan pampognak.

„Jön valaki, aki azt mondta, hogy lehet ezt jobban működtetni, és ez ellen van egy tiltakozás” – mondta Palkovics. „Nem olyan módon akarjuk finanszírozni a működést, hogy adunk pénzt, és az MTA majd eldönti, hogy mire akarja azt költeni, hanem a teljesítménnyel összekötött finanszírozás mellett döntöttünk”.

A Századvéggel versenyezhetnek az akadémiai kutatóintézetek az állami pénzekért

Végre megszületett Palkovics miniszter pályázati kiírása. Egyetemek és állami kutatóintézetek mellett kutatást végző alapítványok is pályázhatnak majd arra a pénzre, amely a Magyar Tudományos Akadémia költségvetéséből került át az Innovációs és technológiai Minisztériumhoz.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.