Május végén több ezer civil szervezetet értesített az Állami Számvevőszék, hogy a közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet folytatnak, ezért felszólította őket, hogy töltsék fel beszámolóikat, hogy a szervezet ellenőrizhesse őket. Mindezt annak ellenére teszi az ÁSZ, hogy az Európai Bíróság 2020-ban elkaszálta azt a 2017-es törvényt, amellyel külföldről finanszírozott szervezetnek minősítettek civil szerveződéseket. Ezt követően bár a parlament visszavonta a kifogásolt törvényt, a kormány azonnal benyújtott egy másik tervezetet, a „közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetek átláthatóságáról szólót”. A törvény már tervezet formájában ellenállást váltott ki, ennek ellenére hatályba lépett 2021 nyarán. A húszmillió forintos mérlegfőösszeget elérő egyesületekre és alapítványokra vonatkozik (leszámítva az egyházi és a sportcélúakat).
A 444.hu cikke szerint szerint az ÁSZ-tól kapott levelet állatmentő, sérülteket gyógyító, hátrányos helyzetű gyerekekkel foglalkozó, a mélyszegénység felszámolásáért küzdő, hajléktalanokat segítő, környezettudatosságra nevelő szervezet is. Sőt még polgárőrök, hagyományőrzők, műemlékvédők, de jogvédő, korrupcióellenes szervezetek is. A lap civilek beszámolói alapján azt írja: a törvény hatálya alá nagyjából négyezer szervezet tartozhat.
De mint az kiderült, nem ellenőrzi az ÁSZ többek között a kormányközeli Civil Összefogás Fórum (CÖF) mögötti Civil Összefogás Közhasznú Alapítványt (CÖKA).
Az ÁSZ néhány napja kezdte el alkalmazni a törvényt, de szinte azonnal kiderült, hogy az informatikai rendszere nem bírja az extra terhelést. Volt olyan szervezet, amely 6 órán keresztül próbálkozott a folyamatosan akadozó rendszerrel.
(444.hu)