Reprezentatív közvélemény-kutatást készített a Publicus Intézet a Vasárnapi Hírek megbízásából arról, hogy mit gondolnak a magyar választókorúak az oktatás aktuális állapotáról.
A kutatás során 998 főt kérdeztek (augusztus 10. és 17. között), amelyből az derült ki, hogy a válaszadók az egészségügy után az oktatás helyzetét tartják az ország legnagyobb problémájának, ráadásul ennek állapota az elmúlt években inkább romlott.
|
Az oktatási rendszerben tapasztaltakkal elégedetlenek az ellenzéki és a bizonytalan szavazók körében is többségben vannak, egyedül a Fidesz-szavazók 56%-a elégedett az oktatással.
A megkérdezettek több mint a fele, pártállástól függetlenül, túl soknak találja a tananyagot, és szintén a többség (54%) gondolja, hogy „több praktikus, a mindennapi életben, munkában használható készséget és kevesebb lexikális tudást” kellene adnia az oktatási rendszernek a diákok kezébe.
A kutatás szerint a válaszolók háromnegyede (74%) szerint túlterheltek a gyerekek az iskolában, kétharmaduk (66%) szerint pedig a tanárok is túlterheltek. Ezt még a Fidesz-szavazók vizsgálati csoportja is így gondolta: 71%-uk mondta, hogy probléma a pedagógusok túlterheltsége. Ezzel szemben ez a csoport a pedagógusok fizetését megfelelőnek tartja. A megkérdezettek teljességét nézve azonban azt gondolják, hogy alacsonyabb a tanári fizetés az elvárhatónál.
Az oktatás javítását, a magasabb színvonal elérését a legtöbben (56%) abban látnák, ha a tanárok minél inkább önállóan dönthetnének a tananyagról és az oktatási módszerekről. Csupán a válaszadók negyede szerint vezet az előbbre, ha központilag meghatározott egységes tananyag és módszerek alapján zajlik az oktatás.
A megkérdezettek 53%-a szerint a kormány a felelős az oktatás jelenlegi állapotárért.