A DK polgármesterei Bibó egyik írását függesztik ki a Nemzeti hitvallás helyett

  • MTI/narancs.hu
  • 2021. augusztus 8.

Belpol

A Fidesz alaptörvényének ünneplése helyett azt akarják megmutatni, Magyarország milyen távol került attól a céljától, hogy szabad, európai demokrácia legyen.

Gy. Németh Erzsébet, a DK főpolgármester-helyettese vasárnap online sajtótájékoztatón közölte, hogy a Demokratikus Koalíció polgármesterei a Nemzeti hitvallás helyett Bibó István A szabadságszerető ember politikai tízparancsolata című írását függesztik ki az általuk vezetett közintézményekben.

 A kormány szerdán kérte a közintézmények vezetőit, hogy az alaptörvény elfogadásának 10. évfordulója alkalmából függesszék ki az alkotmányban is rögzített Nemzeti hitvallást. Gy. Németh Erzsébet erre reagálva úgy fogalmazott: a kormány már nemcsak azt várja el, hogy "csendben tűrjük, amit ezzel az országgal tesznek, hanem hogy vágjunk hozzá jó képet is, sőt, azzal ünnepeljük meg, hogy az egypárti fideszes alaptörvényre emlékezünk".

A DK politikusai által vezetett kerületekben, városokban és kistelepüléseken ez nem fog megtörténni – mondta.

Hozzátette: a DK Bibó Istvánra és szellemi örökségére emlékezve szeretné megmutatni, hogy Magyarország alig több mint 10 év alatt milyen távol került attól a céljától, hogy szabad, európai demokrácia legyen.

Ráczné Földi Judit, a DK elnökségi tagja szerint az alaptörvényt "nem ünnepelni kell, meg kitűzni a közintézményekben, hanem kihajítani a szemétbe", és 2022 után az "európai magyarok és demokraták" ezt is fogják tenni. Kitért arra: A szabadságszerető ember politikai tízparancsolata világosan leírja, min múlik, hogy "valódi polgárok vagyunk-e egy valódi polgári demokráciában". E feltételek között szerepel a mindenki számára kijáró tisztelet megkövetelése, az, hogy "nem tűrjük el sem magunk, sem más kizsákmányolását", a hatalommal való visszaélést, "nem ijedünk meg a hatalom fenyegetésétől, és hiszünk a közösség erejében" – sorolta Ráczné Földi Judit.

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.