A DK-s polgármester fia bizottsági helyet kapott, ám szerinte szó sincs összeférhetetlenségről

Belpol

Rákospalotán sem sikerült botránymentesen indítani az ellenzéki többség irányítása alá került képviselőtestületi munkát.

Nem kis felháborodást okozott a november 6-i testületi ülésen a helyi ellenzék, azaz a fideszesek körében, hogy a DK-s polgármester egyetemista fia az egyik önkormányzati bizottság tagja lett. Németh Angéla a hétvégén Facebook-posztban igyekezett exkuzálni magát, amiért fiát a XV. kerület népjóléti bizottságának külsős tagjává választották.

A DK-s polgármester védelmébe vette az általa irányított képviselőtestület november 6-i határozatát: a polgármester azzal indokolta a döntést, nem a családi kötelék, hanem az alkalmasság döntött egyetemista fia megválasztásakor. "Jelenleg szociális munkásnak tanul az ELTE-n. Hosszú évek óta dolgozott a Gyermek- és Ifjúsági Önkormányzat polgármestereként. Rendszeresen részt vett kerületi eseményeken, szervezett ilyeneket" – írta a közösségi oldalon.

Családi vállalkozás?

A képviselőtestület ülésén a Fidesz „családi vállalkozást” emlegetett, amit Matlák Gábor alpolgármester azzal próbált hárítani, hogy a fiú saját jogán közéleti szereplője a XV. kerületnek: évekig vezette a GYIÖK-öt, amelynek éléről éppen édesanyja polgármesterré választásakor mondott le. Ez 2018 őszén történt, amikor Némethet időközi választáson a XV. kerület polgármesterének választották, miután a szintén DK-s Hajdu László az országgyűlési képviselői munkát választotta a kerület vezetése helyett. "És igen, ő is tiszteletdíjat kap a bizottsági munkájáért, mint a többi külsős bizottsági tag, bruttó 200 ezer forintot, ami nettó 133 ezer" - magyarázkodott a fia fizetése miatt is a polgármester.

Németh Angéla kampányol

Németh Angéla kampányol

Fotó: MTI/Soós Lajos

Sőt azzal rukkolt elő, hogy nem csak úgy, a semmiből lett külsős tag a fia, hanem több mint kétharmaddal szavazta meg a képviselőtestület a posztra. „Az ellenzéki összefogás, a Mindenki a Tizenötödikért jelöltjei rommá verték Fideszt a kerületben, mind a 14 egyéni képviselői-helyet begyűjtötték, a kormánypártnak öt kompenzációs hely jutott, a Kétfarkú Kutya Pártnak egy” - magyarázta tovább a bizonyítványt.

Tegyük hozzá, ilyen érvekkel a Fidesz szokott előhozakodni a parlamentben: azért szavaztak meg egy törvényt vagy egy kinevezést, mert ők nyerték a választást, az ellenzék húzza meg magát

„Mindenki kaphat egy esélyt”

A polgármester megkeresésünkre azt mondta, nem látta sem jogi, sem etikai akadályát a döntésnek. Hozzátette, egyik külsős bizottsági tag jelölését sem kellett indokolni. Németh Angéla nem lát összeférhetetlenséget az ügyben, mivel a képviselőtestület szavazta meg az egyik képviselő javaslatára, és azt sem hiszi, hogy a fiának bármiben hátrány kellene elszenvednie, mert a polgármester családtagja.

Itt ismét érdemes megjegyezni, hogy ez újfent a Fidesz érveire emlékeztet. Amikor 2011 decemberében a kétharmados többség a parlamentben Szájer József kormánypárti EP-képviselő feleségét választotta az Országos Bírói Hivatal elnökének, akkor Lázár János frakcióvezető kijelentette: diszkriminálták volna, ha csak azért nem választják meg, mert „valakinek” a házastársa.

Zajlik a november 6-i ülés

Zajlik a november 6-i ülés

Fotó: Facebook/Németh Angéla

Szilvágyi László, az LMP kerületi politikusa a Narancs.hu-nak arról beszélt, a polgármester fiát tíz éve ismeri, annyi közéleti és civil eseményen vett részt, amennyit a helyi képviselők egyike se tud elmondani magáról. Szerinte rátermett politikus, akinek kétszer annyit kell mostantól dolgozni, hogy bizonyítsa nem érdemtelenül került a bizottságba. Pálmai Attila, a Kétfarkú Kutyapárt képviselője bár felidézte, hogy a nepotizmus vádja érte a testületi ülésen a polgármestert, véleménye szerint mindenki kaphat egy esélyt. Szerinte ha jól fog dolgozni, és hasznára lesz a kerületnek, akkor semmi kivetnivalót nem lát benne.

A lé a tét

A képviselő-testület október végi ülésén a képviselők gondoskodtak a polgármester és saját illetményük emeléséről is, ahogy ez más kerületekben is történt. A képviselők illetményét a polgármester fizetésének 30 százalékával emelték.

A legnagyobb emelkedést a külsős bizottsági tagok illetménye produkálta a 2014-es 44 ezer forintról 200 ezer forintra ugrott, ami ötszörös szorzót jelent. Lehoczki a Narancs.hu-nak azt mondta: a kerület állapotát látva úgy érzi, semmi nem indokolta a díjak emelését.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.