A falvak tolják a szekeret

  • narancs.hu
  • 2024. június 9.

Belpol

A délutáni részvételi adatok alapján a kistelepülések eddig a legaktívabbak, ami azt jelenti, hogy a Fidesz mozgósított legjobban a kampány hajrájában. De még messze van az este hét.

Elég sok a bizonytalansági tényező a Tisza Párt megjelenése miatt, ezzel együtt kijelenthetjük, hogy a mostani mozgósítási versenyt is a Fidesz nyerte, ahogyan a korábbi választások esetében is. A majdani eredményektől függetlenül ezen mindenképpen érdemes lesz elgondolkodnia minden pártnak.

A legnagyobb részvételt a legkisebb, ezer fősnél kisebb települések mutatták délután háromkor. Itt 46,78 százalék volt a részvételi arány - emlékeztetőül az országos átlag 42 százalék feletti, a budapesti 44 százalék alatti volt. A legkisebb aktivitást a 3-5 és az 5-10 ezer fős lakosságú települések, kisvárorosok mutatták, 40 százalék körüli részvétellel, derül ki a Telex kimutatásából. Nem sokkal nagyobb a 10-20 ezer fős városok részvételi adata sem, itt azonban érdemes megjegyezni, hogy itt volt a legnagyobb növekedés az öt évvel ezelőtti EP-választáson. Vagyis a kisvárosok lakossága most nagyon meg akarja mutatni, kik üljenek a képviselői székekben. 

Hogy ez a Fidesz vagy a Tisza malmára hajtja a vizet, nem tudni, mindazonáltal azokban a körzetekben, ahol a Tisza is indított jelöltet - az önkormányzati választáson, nem az EP-n - ott rendre magasabb volt a részvétel, mint az átlag és mint az öt évvel ezelőtti. Egyelőre túl sok az ismeretlen az egyenletben. A Fidesz tradicionálisan a kistelepüléseken a legerősebb, és egyre gyengébb, ahogy nő a lakosságszám. A 10-20 ezer fős települések eddig a Fidesz felségterületei voltak, kérdés, most is ez a helyzet, vagy betört ide a Tisza.

 

Fontos, hogy a nagyobb városokban rendre este kapnak lendületet a szavazók, miközben a kisebb településeken reggel és délelőtt aktívak. Ennek tükrében a részvételi adatokban az olló fokozatosan csökkenni fog a falvak és a nagyvárosok között. Hogy ez kinek lesz jó, hét után kiderül.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.