Megdőlt a délután három órai adatok szerint a részvételi rekord, a választópolgárok 42,04 százaléka látogatta meg a szavazókörét. Öt éve, az önkormányzati választásokon délután háromra a választók 34,69 százaléka szavazott, az EP-választáson pedig 30,52. Azzal nyilván számolni kellett, hogy a mostani, összevont szavazáson magasabb lesz a részvétel, mint a mezítlábas EP-választáson öt éve, a rekord ezzel együtt meglepő.
De miből jön ez össze? Budapesten a részvételi arány 43,63 százalék volt. Az nem meglepő, hogy a főváros aktívabb, mint az ország többi része, az azonban igen, hogy csak ennyivel. Az pedig még inkább, hogy két megyében is magasabb részvételt mértek: Vasban 44,99 százalékot, Veszprémben pedig 43,77-et. Egyik sem az ellenzék bástyája, vagyis a mogzósítást ezúttal sem az ellenzéki pártok nyerték.
Budapesten is igaz lehet ez, hiszen a XVI. és XVII. kerületben 48,78, illetve 47 százalékos volt a részvétel délután háromkor - egyik sem ellenzéki fészek. A II. és XII. kerületben is 47 százalék feletti a három órai adat, kérdés, kik érezték inkább fontosnak az ikszelést. Bőven átlag feletti volt a részvétel még a XI. és a XXI. kerületben, a várban azonban nem: 43,77 százalékkal épp a fővárosi átlag felett volt szavazó.
Ehhez képest egészen megdöbbentő az érdektelenség a VIII. kerületben: 32,79 százalék, azaz még a választók harmada sem járt az urkáknál. Nagyon alacsony volt az érdeklődés a szavzás iránt a VII. kerületben, 33,14 százalékkal és a VI. kerületben 33,55 százalékkal. Pedig ebben a három belvárosi kerületben a Fidesz-ellenzék meccs mindenképp keménynek ígérkezik és egyáltalán nem tekinthető lefutottnak.