Mit várhatnak a reformátusok Balog Zoltántól?

A fény hozója

Belpol

Lelkipásztorból országgyűlési képviselő, később miniszter, majd püspök, a zsinat lelkészi elnöke lett. Balog Zoltán a református egyház és a kormány jó viszonyára vigyázni fog – egyes hangok szerint a kelleténél jobban is.

„A politika világában is lehet jót tanulni. Mindazt, ami abban segít, hogy egyházunk jobban tudja teljesíteni küldetését, használni fogom. Azt a rosszat pedig, amit láttam, megpróbálom nem beengedni az egyházba” – Balog Zoltán, a Dunamelléki Református Egyházkerület püspöke, a Magyarországi Református Egyház (MRE) zsinatának lelkészi elnöke nyilatkozta ezt március végén a Református.hu-nak. Február közepi megválasztása óta rendszeresen megemlíti, hogy politikai pályafutása nem befolyásolja a református egyházban betöltött szerepét. Ahogyan a Magyar Nemzetnek fogalmazott: „Soha nem tettem le a palástot, akkor sem, amikor közéleti, politikai pályára léptem.” Azt fejtegette, hogy a magyar református hagyomány szerint a lelkipásztorok egyébként is vállaltak közéleti szerepet, a református közéleti emberek pedig egyházi szerepet.

Balog Zoltán az 1980-as években református lelkészként tevékenykedett, 1996-ban pedig a Németajkú Református Egyházközség megválasztott lelkésze lett, a Hold utcában teljesített szolgálatot. Politikai szerepet 1998-tól vállalt, egyből Orbán Viktor főtanácsadójaként, 2006-tól országgyűlési képviselő, 2012 és 2018 között az emberi erőforrások minisztere volt. A 2018-as választás után lemondott képviselői mandátumáról és visszatért egyházához; igaz, egy tisztséget idén január végéig megtartott: ő volt a Szövetség a Polgári Magyarországért Alapítvány, vagyis a Fidesz párt­alapítványának kuratóriumi elnöke annak 2003-as megalakulása óta.

H?sv?t - Balog Zolt?n istentiszteletet tart a Hold utcai reform?

 
Alighanem a gondviselés küldte
Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Pá, Pista!

2020 őszén megválasztották a Dunamelléki Református Egyházkerület püspökének, ezzel a 18 év után leköszönt Bogárdi Szabó Istvánt váltotta, aki a zsinat lelkészi elnöke is volt az elmúlt hat évben. Mielőtt Balogból püspökjelölt lett, a zsinat módosított egy fontos szabályt: korábban csak úgy lehetett valakit ilyen fontos tisztségre jelölni és megválasztani, ha legalább tízévnyi folyamatos lelkészi tevékenység állt mögötte. Balog politikai karrierje miatt megszakította a lelkészkedést, így a korábbi szabályok értelmében nem lehetett volna jelölni. Az egyház hivatalos indoklása szerint a gyesen lévő lelkésznőket akarták e módosítással védeni, de e generális változtatással végül Balog Zoltán járt jól.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.