A Fidesz a korrupcióellenes népszavazás gondolatától is irtózik, még törvényt is módosítana, hogy megakadályozza

  • narancs.hu
  • 2017. szeptember 18.

Belpol

Gulyás Gergely a menekülési útvonalat is látja már.

Vágó Gábor már a második, a Nemzeti Választási Bizottság által jóváhagyott népszavazási kezdeményezéshez gyűjti támogatóival az aláírásokat.

Első kérdése, amihez már a nyáron megkezdték az aláírások gyűjtését, úgy hangzik, hogy

„Egyetért-e Ön azzal, hogy köztulajdonban álló gazdasági társasággal foglalkoztatási jogviszonyban álló személy onnan származó éves jövedelme a köztársasági elnök tiszteletdíjának éves összegét ne haladhassa meg?”

Az állami cégvezetők bérplafonjáról szóló népszavazáshoz 200 ezer aláírást kell összegyűjteni november 21-ig.

Vágó másik kérdése a korrupciós bűncselekmények elévülésének meghosszabbításáról szól. A népszavazást kezdeményező Vágót ebben a gyűjtésben is segítik az ellenzéki pártok, és az egykori LMP-s politikus elmondása szerint e témában sokkal lelkesebbek segítői, mint a bérplafonról szólót illetően. A kérdés népszavazási szintre juttatásához szintén 200 ezer aláírás összegyűjtése szükséges, amiben a Párbeszéd, az Együtt, az LMP, az MSZP és a Momentum Mozgalom is kiveszi a részét. Az ellenzéki pártok egymásra licitálva ígértek több és több aláírást, a Jobbik még hezitál, de a Gulyás Márton által életre hívott Közös Ország Mozgalom is aktivitást ígért.

A kérdés az: „Egyetért-e Ön azzal, hogy a korrupciós bűncselekmények büntethetősége legalább tizenkét év elteltével évüljön el?”

Az aláírásokat január 13-ig kell összegyűjteni, de a cél az, hogy már az őszi parlamenti ülésszak ideje alatt összejöjjön a szükséges mennyiség. Ha ez sikerül, minden intézmény végzi a dolgát, időben megszámolják és időben kiírják a népszavazást, akkor Vágó szerint megtörténhet a népszavazás 2018-as választás előtt, és ez lenne a célszerű, mert ekkor lenne jóval nagyobb politikai súlya.

Eközben Gulyás Gergely, az Országgyűlés törvényalkotási bizottságának fideszes elnöke az aláírásgyűjtés hírére reagálva közölte, hogy a Fidesz is indokoltnak tartja a korrupciós bűncselekmények elévülési idejének meghosszabbítását, éppen ezért ehhez nincs szükség aláírásgyűjtésre. Gulyás Gergely látja az egérutat is.

(Lead kép: Vágó Gábor/Átlátszó)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.