„Egy Fidesz aktivista csöngetett be hozzánk, neki írtam alá mindhárom ajánlást én is és a felségem is. A feleségem csak ezeket írta alá, én Budapesten egy standnál az EU-ajánlást a Kutyapártnak is. Az ügyfélkapunál az szerepelt a feleségemnél, hogy egyéni képviselőnek a Szociáldemokraták jelöltjét támogatja, a polgármesternek a Fideszét, EU-listát pedig nem támogat. Nálam egyéni képviselőnek szintén a Szociáldemokraták jelöltje szerepelt, polgármesternek szintén a Fideszé, EU-listánál meg a Kutyapárt” – írta egy lapunknak név nélkül nyilatkozó dunakeszi lakos.
A héten írtuk meg, hogy a gödi ellenzéki összefogást szétverő képviselők Dunakeszin a Szociáldemokraták Pártja (Szocdemek) színeiben indulnak a választáson, mellyel megosztják a baloldali szavazókat, ezzel rontják az amúgy is több csapatban induló ellenzék esélyeit.
A Szocdemekkel azért kezdtünk el foglalkozni, mert egy dunakeszi Facebook-csoportban arról beszéltek, hogy ellenőrizték az ügyfélkapun, kit ajánlottak a választásokat megelőzően, és ugyan nem írtak alá a pártnak, hivatalosan mégis ezt jelzi a rendszer. Az ügyben feljelentés is született, a rendőrség eljárást indított. Szerettük volna megszólítani az érintett lakosokat, de nem reagáltak megkeresésünkre. Egyikük Facebook-oldala alapján arra következtettünk, hogy kormánypárti szimpatizáns lehet, ezért megkérdeztük Dióssi Csaba polgármestert: előfordulhatott-e, hogy a Szocdemek lemásolta a Fidesz ajánlóíveit?
„Nem fordulhatott elő, hogy a Szociáldemokraták Pártja a Fidesz ajánlóíveiről másolhatott ajánlásokat. Ez már csak azért sem lehetséges, mert a Fidesz jelöltjei április 29-én leadták az összes ajánlóívet, míg a valasztas.hu korábbi adatai alapján a Szociáldemokraták Pártja később, május 6-án vették fel az íveket” – válaszolta megkeresésünkre Dióssi Csaba.
Válaszából kiderül, hogy a Szocdemek a jelöltállítás határidejének napján vette fel az íveket, vagyis nagyon rövid időn belül kellett összegyűjteni az aláírásokat, amennyiben azt legálisan tették. Ugyanakkor a lapunknak nyilatkozó lakos a kormánypárt felé tereli a gyanút, ugyanis állítása szerint a Fidesznek írt alá, a Szocdemeknek pedig nem, ennek ellenére azt jelzi a rendszer, hogy utóbbi pártot is támogatta.
Cikkünkben arról is beszámoltunk, hogy a Szocdemek több tagjához köthető a Dunakeszi Kistérségért Egyesület, mellyel eredetileg indultak volna a választáson, de mivel a nevük nagyon hasonlított volna a Demokratikus Koalícióéra – DKe –, ezért a párt ezt sikeresen megtámadta – így jött szóba a Szociáldemokraták Pártja.
Az egyesület évek óta több tízmillió forint támogatásból részesül, amelyet a Pest megyei önkormányzat a gödi Samsung SDI adóbevételeiből működő pályázatán oszt ki a számára. Ebből gondozzák a Térségi Tények nevű oldalt, mely az elmúlt napokban azzal kezdte támadni Tonzor Pétert, a DK polgármesterjelöltjét, hogy Heves önkormányzata 87 millió forintot bukott Tonzor befektetési tanácsai miatt. Erről egyébként a helyi közfeladatot ellátó Dunakeszi Post is beszámolt.
A polgármesterjelölt azt írta a közösségi oldalán, hogy Dunakeszi-alsón impresszum nélkül megjelent szórólapokat terjesztettek a fenti üzenettel. „Az igazság ezzel szemben az, hogy a kérdéses önkormányzat több száz millió forint nyereséget ért el a befektetési tanácsaimnak köszönhetően. Ha a fele igaz lenne annak, ami a szórólapon van, akkor egy ellenzéki politikus már rég börtönben lenne. Jól tudjuk, hogy »bocsánat« csak a NER tagjainak jár” – írta.