Horthy-túra Kenderesen

A hálás utókor

  • - legát -
  • 2012. június 17.

Belpol

"A település múltját, jelenét és jövőjét nagymértékben meghatározza a Horthy családhoz való kötődés" - olvassuk az alföldi kisváros kiadványában. Nincs is ebben semmi meglepő, Kenderes sokat köszönhet szülöttjének.

*

Gazdag Gyula 1969-es, Hosszú futásodra mindig számíthatunk című filmje azt a korabeli extrémsport-hőstettet örökítette meg, hogy a Kádár-korszak vasembere, Schirilla György, miután az 1917-es forradalom tiszteletére elfutott Moszkvába, levezetésként Kenderesre (140 km) is elszaladt, hogy felavasson egy büfét. De az abszurd szituáció szervezőinek fejében nem csak az járhatott, hogy az ünnepet emlékezetessé tegyék. Mintha a kenderesi vezetők leginkább azt szerették volna demonstrálni, hogy leszámoltak a "bűnös örökséggel", és a büfé mellett egyúttal új hőst is avatnának (bárkit, hiszen Schirilla helyett akár Albert Flóriánt is elhívhatták volna) a korábbi "rossz hírű" példakép helyett. A filmben ugyan egy szó nem esik Horthyról, de azt megtudjuk: "Az elsőszülött fiúk a Miklós nevet kapják."

Jó gazda

Akik Kenderessel kapcsolatban "ősi" sasfészket emlegetnek, tévedésben vannak. A család csak a kormányzó apjával jelent meg a faluban (amely csak 2004-ben kapott városi rangot), miután 1857-ben feleségül vette az 1800 körül épült kúria és a hozzá tartozó birtok özvegy tulajdonosnőjének lányát, Halasy Paulát. Noha a gazdálkodás mellett Horthy István (1830-1904) politikusként is próbált érvényesülni, s megyei szinten valamennyi befolyásra is szert tett, a kenderesi "Horthy-aranykorhoz" nem sok köze van - az csak 1920-tól kezdődött, akkortól tölti itt rendszeresen a vakációt az újdonsült kormányzó a családjával. Bár igaz, hogy 1925-ben a kormányzóné útmutatása szerint a kúriát kastéllyá alakították, és a birtokot is korszerűsítették, Horthynak a falura is volt gondja: a húszas évek közepén a község nagy összegű kölcsönökhöz jutott, melyekből olyan, az alföldi falvakban ritkaságnak számító dolgokat finanszírozhattak, mint az elektromosság bevezetése vagy a vízvezeték kiépítése. Horthy iskolát alapított, és egy sor középületet emeltetett, testőrségébe és a koronaőrségbe való jelentkezésnél pedig előnyt élvezett a kenderesi "származás". Hovatovább szívesen elegyedett szóba a helyiekkel, sőt sokszoros keresztapa volt; az 1929-es válság idején úgy igyekezett enyhíteni a munkanélküliségen, hogy egyesével szedette le a gyümölcsöt birtokának fáiról. Intézkedéseinek végtelen egyszerűségét jól példázza Cseh Géza-Szikszai Mihály Kenderes című könyvének egyik részlete: "Mindig részt vett a vasárnapi református istentiszteleten. Máig beszélik, hogy zsoltároskönyvét többnyire 'otthon felejtette', és ezért kölcsönkért egyet valamelyik fiatal lánytól. Mielőtt visszaadta, észrevétlenül kisebb címletű bankjegyet csúsztatott a könyv lapjai közé."

Bölcsőtől a kriptáig

A rendszerváltás után Kenderes zarándokhely lett, Horthy pedig idegenforgalmi szolgáltatásként is megjelent a település kínálatában. A Horthy-túrának nevezett program során az érdeklődők azokat a helyszíneket kereshetik fel, ahol a kormányzó szelleme kísért: kastélyt, kiállítótermet, kriptát.

A kastély csak kívülről emlékeztet a múltra. A háború után az oroszok foglalták el - a kisebb méretű értékeket ellopták, a nagyobbakat eltüzelték. Egy része istállóként működött, az állatokat állítólag a kitépett ajtajú, hátukra fektetett neobarokk szekrényekből etették. 1950-től bentlakásos traktorosiskola, később mezőgazdasági gépész szakiskola, 1965-től diákkollégium lett, és ma is az. Horthyra a bejárat előtt álló - a vitézi rend által adományozott - bronz mellszobor (az 1950-es évek elején Rákosi mellszobra állt itt) és a pipázóban kialakított minikiállítás emlékeztet. A daliás időket az egykori enteriőrökről és az önfeledten vakációzó családról készült fotók idézik fel - a fürdőmedencében piros úszósapkában pancsoló öreg Horthy alkarján jókora tetkóval egyszerűen felejthetetlen. De itt van az egykori berettyóújfalui állomásfőnök, Nyéky Barnabás negyvenes évek elején készült naiv olajfestménye a kormányzóról, illetve egy 12 éves újságcikk bekeretezve. "Az antiszemitizmus egy betegség", interjú a Horthy unokával. Aki kérdez: Gréczy Zsolt, megjelent 2000. december 16-án a Magyar Hírlapban.

A túra következő állomása a Vitéz Nagybányai Horthy Miklós Tengerészeti Kiállítóterem, amely külsőre nem mérhető a kastélyhoz (faluház és fürdő volt, később moziként működött, alapította: H. M.), viszont olyan mennyiségű kormányzós relikviát és emléktárgyat sikerült felhalmozni, hogy az eredeti - tengerészeti/ történeti - funkció szó szerint sarokba szorul. A színpadon, ahol állítólag Bajor Gizi is fellépett, most Horthy fiának, a kormányzóhelyettesnek, a bátor pilótának van az emlékhelye, a galérián pedig az ún. Trianon-emlékszobát tekinthetjük meg - visszacsatolási szuvenírek bőséges kínálatával.

A kiállítás legnagyobb tanulsága, hogy a korabeli média milyen erőket mozgósított a kormányzó sztárolására. Horthy (gyakran családi körben) képes-, szóró- és címlapok seregéről néz le ránk, látható bélyegen, pénzérmén és kártyanaptáron, sőt konkrétan az ördög bibliáján is: ő a pikk király a monarchia haditengerészetét bemutató römikártyán.

A Horthy-túra végső állomása mi más lehetne, mint az 1921-ben épült családi kripta, amit 1993-ban, az újratemetés idején az egész ország megismerhetett. Helyszíni tudósítónk ezt írta (Kormányzóját temeté a nemzet, Magyar Narancs, 1993. szeptember 9.): "Volt nagy-magyarországos cserkészkoszorú, volt Székely himnusz, de nem volt a Horthy Miklós katonája vagyok című kuplé, és olyan, hajdan népszerű rigmusok sem hangzottak el, hogy: 'Horthy Miklós fehér lován szügyig gázol a büdös oláh vérben', szóval a körülményekhez képest decensen zajlott a kenderesi piknik."

Mit tehetnénk ehhez hozzá? Kenderesen a helyzet 19 éve változatlan.


Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.