magyarnarancs.hu: Indulatos bejegyzéseket olvasni a Facebook-oldalán. Az oroszokat például moszkovitáknak nevezi, akiknek, ahogy írta, vissza akarja fizetni az adósságot. Az orosz agresszió már több mint egy hete folyik, mégis milyen konkrét esemény váltotta ki önből a dühöt?
Alexander Potapenko: Láttam, hogy az orosz csapatok megtámadják a zaporizzsjai atomerőművet. Attól féltem, hogy itt a világvége, mert valami jóvátehetetlen történik. Megjegyzem, ezt az atomerőművet nagyon jól ismerem, hosszú időn keresztül szállítottam ide tűzvédelmi berendezéseket, így pontosan tudom, miről beszélek. Hogy hozzávetőleges képünk legyen a méretekről és az esetleges pusztításról, ennek az atomerőműnek a kapacitása hatszor nagyobb, mint Csernobilnek.
Putyin azt hazudja, nem létezik Ukrajna és az ukrán nép, és azt mondja, náci vezetésünk van, miközben ők csak békét teremtenek. Mindenért meg kell fizetni, és engedje meg, hogy a mérhetetlen pusztítást látva előtörjenek belőlem az érzelmek, most nem a racionális elemzésnek van itt az ideje.
magyarnarancs.hu: Mióta él Magyarországon?
AP: Már több mint harminc éve. Még a szovjet rendszer idején érkeztem ide.
magyarnarancs.hu: Bizonyosan sok rokona, barátja, ismerőse van Ukrajnában. Mit tud róluk?
AP: Hadd kezdjem ott, hogy ukrán nagyapám 1941-ben úgy halt meg, hogy Moszkvát védte Hitlertől. Most cserébe az oroszok támadnak meg bennünket. Mi ebben a logika? Unokatestvérem katonaorvos, most Kijevben van, és nem győzi munkával. Egy interjúban péntek reggel arról beszélt Kijev főpolgármestere, Vitalij Klicsko, hogy ami most az ukrán fővárosban van, az horror. Mariopolból 200 ezer embert kell kimenekíteni. Harkiv, a második legnépesebb ukrán város a maga közel másfél millió lakosával. Itt a népesség nagyobb része orosz ajkú. De őket éppúgy bombázták, mint bárki mást ebben a nagyvárosban. Ezek az emberek ezért a metróba menekültek, és ott élték túl a borzalmakat. És amikor másnap feljöttek, már nem vallották magukat orosznak.
magyarnarancs.hu: Nézi az orosz és ukrán híradásokat is?
AP: Nézem, de mintha nem is ugyanarról szólnának! Az orosz elnökről pedig tudni kell, hogy a Covid-19 járvány miatt az utóbbi két évben hermetikusan elzárták a külvilágtól. Kérdés, hogy mekkora a valóságérzékelése. Amihez fontos hozzátenni, az interneten nem olvas híreket, mobiltelefonja nincs. Olyan ez, mintha nem is a mában élne.
magyarnarancs.hu: Facebook-bejegyzésükben olvasom, hogy olyan döntést hoztak, amely szerint a békéscsabai ukrán nemzetiségi önkormányzat idei költségvetésének 80 százalékát felajánlja a menekülő családoknak és háborúban szenvedők megsegítésére.
AP: Igen, de úgy tűnik ebben a pillanatban, hogy a költségvetési szabályok ezt egyelőre nem teszik lehetővé.
magyarnarancs.hu: Milyen feladataik vannak?
AP: Tudjuk, hogy Békéscsabán három, Gyulán pedig öt ukrán családot szállásoltak el, de újabb menekültek várhatók. Ahogy azt is tudjuk, hogy Románia felől Magyarországra, Lökösházánál belépve sok ukrán úgy érkezett Magyarországra, hogy Budapest után már mennek tovább Nyugat-Európába. Legutóbb Olaszország volt az így érkező menekültek célállomása. Emellett adományokat gyűjtünk, segítséget nyújtunk. Azt látjuk, hogy most legnagyobb szükség gyógyszerre és kötszerre van, mert tartós élelmiszerekből és higiéniai felszerelésekből iszonyatos mennyiség gyűlt össze.
(Címlapképünkön: találatot kapott, kiégett autók Harkiv belvárosában. Fotó: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko)
Kedves Olvasónk!
Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!
A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.
Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.
Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!