A háziorvosi praxisok fele kerülhet bajba, ha nem kap önkormányzati segítséget – számolt be az RTL Híradója.
A csatorna beszámolója szerint egy budapesti rendelőnek októberben például több mint 17-szeresére nő a fűtési költsége tavaly áprilishoz képest: tavaly a távhőért egy évre bruttó 285 ezer forintot fizettek, ez idén több mint 1,2 millió forinttal többe kerül, vagyis összesen több mint másfél millió forintot kell fizetniük, jövőre pedig várhatóan még tovább emelkednek a költségek, a vagyonkezelő szerint 4,6 millió forintos költségnövekedésre kell számítania az érintett rendelőnek tavalyhoz képest.
A Háziorvosok Online Szervezete szerint a magyarországi háziorvosi rendelők fele kerülhet hasonló helyzetbe. 3000 olyan praxis van ugyanis az országban, amely saját pénzből gazdálkodik, és piaci áron kapja az energiát. Ők segítség nélkül várhatóan képtelenek lesznek kigazdálkodni a rezsit – mondja Békássy Szabolcs, a szervezet alapítója.
Nagyjából 10-15-szörös rezsinövekedéssel számolnak, ami egy-egy praxis esetében akár 700-800 ezer forintos költségnövekedést is jelenthet havonta.
A háziorvosok ezért az önkormányzatok segítségét várják, de Gémesi György, a Magyar Önkormányzatok Szövetsége elnöke szerint az önkormányzatoknak annyi tartalékuk sincs már, hogy a saját tulajdonukban álló rendelőket és intézményeket fenn tudják tartani „a brutálisan megemelkedett energiaárak” mellett. Szerinte a kormánynak kellene segítenie a településeket.
A kormány a csatornával azt közölte: külön-külön vizsgálják majd a nagyobb önkormányzatok helyzetét, az erre kijelölt miniszteri biztos ennek alapján nyújt be javaslatot a kormánynak. Céljuk, hogy továbbra is biztosítsák a legfontosabb közszolgáltatások működését.