A megkérdezettek 66 százaléka támogatja, hogy az uniós pénzek folyósítását a jogállamisági követelmények betartásához kössék. Ha ehhez hozzávesszük azt a 4 százalékot, amely „inkább egyetért” ezzel, akkor már 70 százalékos arányról lehet beszélni - derül ki a Publicus Intézet Népszava megbízásából készített felméréséből.
A felmérés alapján a megkérdezettek 19 százaléka "kifejezetten ellenzi", emellett 4 százalék „inkább nem ért egyet” azza, hogy az uniós pénzek folyósítását a jogállamisági követelmények betartásához kössék.
A megkérdezettek 7 százaléka pedig nem tudott, vagy nem akart válaszolni.
A válaszolókat kormánypárti és ellenzéki szempontból lebontva azt lehetett látni, hogy
- az ellenzékiek túlnyomó többsége (89 százalék) fejezte ki egyetértését;
- viszont még a fideszesek 37 százaléka is támogatná, hogy a pénzek folyósításának feltétele legyen a jogállamisági követelmények betartása.
- A pártválasztásukban bizonytalanok 72 százaléka is így gondolja.
A felmérésben arra is rákérdeztek, hogy Magyarországnak csatlakoznia kellene-e az Európai Ügyészséghez, hogy a korrupciós és más típusú visszaéléseket ők is vizsgálni tudják?
Erre a kérdésre az összes megkérdezett háromnegyede igennel válaszolt.
Az elképzelést csupán 15 százalék utasítja el (10 százalék nem válaszolt).
A felmérés szerint ráadásul a kormánypártiak többségének is elege van a korrupcióból: a fideszesek 39 százaléka elutasítja, de 43 százaléka pártolja az ötletet, hogy csatlakozzunk az Európai Ügyészséghez. (18 százalékuk nem foglalt állást a kérdésben.)
(A felmérés a magyarországi felnőtt népességre nem, életkor és iskolázottság szerint reprezentatív; és telefonos és online kérdőíves adatfelvétellel, 2022. július 20-22-e között, 1004 fős mintán történt.)