Kedd reggel derült ki, hogy egy belügyminiszteri rendelettel módosították az abortuszra vonatkozó szabályokat. Ennek lényege, hogy a rendelet életbe lépésétől kezdve az abortusz elvégzéséhez az állapotos nőnek kell mutatnia egy olyan szülész-nőgyógyász által kiállított leletet, amely igazolja, hogy az érintett meghallhatta a magzat szívhangját.
A Népszavának nyilatkozó nőgyógyászok szerint azonban ez a szabályozás elsősorban csak arra jó, hogy zavart, nyugtalanságot, feszültséget keltsen. A szakemberek szerint a magzati életfunkciók működésére utaló tényező lehet ultrahangfelvétel is, amelyen az 5.- 6. terhességi héttől lehet látni a magzatot, a szívhangot pedig a 8. héttől lehet füllel is felismerni. A megkérdezett szülész-nőgyógyászok a közül többen is indulatosan reagáltak a lap szerint a változtatásra, leginkább arra, hogy két nappal a hatályba lépés előtt, mindenféle szakmai egyeztetés nélkül zajlott. A lapnak a legtöbb szakember nem kívánt nyilatkozni, viszont Pusztai Erzsébet, a jobboldali kormány egykori államtitkára, aki annak idején az abortuszkérdésben eredményesen képviselte a szülő korú nők érdekeit, arról beszélt, hogy érthetetlen ez a módosítás, ugyanis a terhesség idejének megállapítására eddig is történt ultrahang vizsgálat.
Ráadásul a rendelet komoly szakmai kérdéseket is felvet Pusztai Erzsébet szerint: "meg kell-e várni a szívhang megjelenését, ha a korai vizsgálatnál még csak a magzat jelenlétét lehet detektálni? Csak egyértelmű életfunkciókat mutató magzat esetén lehet megszakítást végezni? Ha nem fejlődik normálisan és nem jelennek meg az életfunkciók, akkor nem?"
A rendeletről a Magyar Orvosi Kamara etikai bizottságát is kérdezték, ők azt nyilatkozták:
Mind a beteg érdekében, mind etikai szempontból támogatjuk ezt a változást.
Böszörményi-Nagy Géza, a Magyar Orvosi Kamara Országos Etikai Bizottságának elnöke elmondta, hogy "az orvoslás egyik alapelve az élet védelme. Az élet az etikai kódexünkben megfogalmazottak szerint a fogantatástól kezdődik. Tehát a magzati élet már élet, amit nekünk, orvosoknak védenünk kell. Így mi mindenképpen amellett vagyunk, hogy az orvosnak kötelessége a terhesség megtartása érdekében érvelni. Ez eddig is gyakran megtörtént, csak nem volt kötelező. Az, hogy élő magzatról van szó, az a mindig elvégzett ultrahangvizsgálat során is látható" - magyarázta.
Böszörményi-Nagy Géza arra kérdésre, hogy az orvosnak szabad-e nyomást gyakorolnia az amúgy is krízis helyzetben lévő páciensére, egyértelműen azt válaszolta, hogy semmiképpen nem kell nyomást gyakorolnia. "De az orvosnak el kell látnia minden olyan információval, amely segíthet a döntésében. Tehát az információátadásnak az orvos részéről ilyen mértékűnek és minőségűnek kell lennie" - tette hozzá.