A nap, amikor a kormány kiűzött egy remek egyetemet az országból

  • Gera Márton
  • 2018. december 3.

Belpol

Hiába próbálja másként beállítani a kormánypropaganda, a CEU távozik az országból. De miért, kinek jó ez? És hogyan költözik, ha egyes részei mégis maradnak? Minden, amit tudni kell a botrányról.

Ma délben közölte a CEU, hogy a működésüket ellehetetlenítő törvény miatt az egyetem nem vehet fel új diákokat 2019. január 1-től, ezért az intézmény minden amerikai akkreditációjú programját Bécsben indítja jövő év szeptemberétől kezdve.

A döntés abból a szempontból semmiképpen sem nevezhető váratlannak, hogy a CEU korábban jelezte, ha a kormány nem írja alá a működéshez szükséges államközi megállapodást, december elején bejelentik a költözést.

Egy jó egyetem

A CEU Magyarország egyik legjobb egyeteme volt, amely a világ felsőoktatási ranglistáin a többi magyar egyetemhez képest előkelő helyet foglalt el. Az egyik legismertebb rangsor, a QS World University Rankings idén a világ 100 legjobb egyeteme közé rangsorolta a politika, szociálpolitika, szociológia, történelem és filozófia tárgyakban a Soros György által alapított intézményt. A másik ismert rangsor, a Times Higher Education (THE) listáján pedig tavaly a legjobb 350 intézmény közé került a CEU.

 

 

 

 

 

 

 

Minden megy, ami lényeges

Bár a kormány és a sajtója megpróbálja úgy beállítani, mintha az egyetem nem is költözne, ez valójában nem igaz. Korábban a CEU rektora, Michael Ignatieff is arról beszélt, hogy amennyiben a kormány nem írja alá a működéshez szükséges államközi megállapodást, „minden, ami lényeges, elmegy”.

A döntés gyakorlatban azt jelenti, hogy a CEU következő tanévére felvételiző diákok már Bécsben kezdik meg a tanulmányaikat. Azok azonban, akik még Budapesten kezdték meg a tanulmányaikat, itt maradnak, ám ha ezek a képzések kifutnak, alighanem az egyetem végleg Ausztriába megy. Ez azért is óriási veszteség, mert a CEU 770 embert foglalkoztat, és évi 8 milliárd forinttal járul hozzá a gazdasághoz. Ez az összeg mostantól Ausztriába vándorol.

A CEU 2019-ben Bécsben indítja el az amerikai akkreditációjú programjait

Megtörtént. KIszorították. A CEU vezetősége ma közleményben jelentette be: mivel a Lex CEU értelmében a CEU nem vehet fel új diákokat 2019. január 1-től, az egyetem minden amerikai akkreditációjú programját Bécsben indítja el 2019 szeptemberében. Így méf időben tudnak hallgatókat toborozni a következő tanévre.

Mi marad?

Mai sajtótájékoztatóján a rektor arról beszélt, hogy nem tudni, mi marad Budapesten. Az egyetem abban reménykedik, hogy a magyar infrastruktúrát továbbra is tudják majd használni, ahogy az egyetem könyvtára – amely a legjobb társadalomtudományos gyűjteményt tartalmazza az országban – is marad Budapesten, amely a tervek szerint továbbra is nyitva áll a nem CEU-s hallgatók előtt is. Apró szépséghiba azonban, hogy a kormány ezeket a terveket is keresztülhúzhatja, és az eddigiekből kiindulva az is elképzelhető, hogy az egyetem maradék részeit is megpróbálja elűzni.

Annyi azonban bizonyos, hogy a kormánypropaganda által sulykolt érv, miszerint a CEU valójában nem költözik, mert Magyarországon is folytathat képzést a továbbiakban, egyáltalán nem állja meg a helyét.

Azon képzéseknek ugyanis, amelyek fokozatot adnak, csak az ötöde van akkreditálva (összesen tíz program) Magyarországon, vagyis a CEU nem tudja a továbbiakban ugyanazt a tevékenységet végezni, mint eddig, hiszen az amerikai akkreditációjú programjait (összesen 51 képzési programot kínál az egyetem) nem folytathatja a jövő évtől, ha szeretné betartani a kormány által hozott törvényt.

A CEU Nádor utcai épülete

A CEU Nádor utcai épülete

Fotó: MTI

Kutatnának, ha hagyják

Enyedi Zsolt, az egyetem rektorhelyettese ma arról beszélt, hogy reméli, bizonyos kutatásokat folytathatnak majd Magyarországon, többek között ezért is őrzik meg a magyar egyetemi akkreditációjukat, ami abban is segít nekik, hogy a továbbiakban is folytathassanak EU-s kutatásokat, melyekhez európai uniós egyetemi akkreditáció szükséges. Azt azonban az egyetem vezetői közül senki sem tudta megmondani, hogy a kormány ezt hagyni fogja-e.

Ahogy az is kérdés, hogy mi lesz a CEU oktatói karával, mely közel 300 főt foglal magába. A kezdeti időszakban sokan ingázni fognak, ám valószínű, hogy a későbbiekben többen költöznek Bécsbe, ami szintén veszteség a magyar felsőoktatási élet számára.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.