A NATO-nál is kihúzhatják Orbánék a gyufát, vizsgálhatják a magyar jogállamiság ügyét

  • narancs.hu
  • 2019. április 3.

Belpol

Amerikai beavatkozást sürget egy szakértő.

A NATO alapításakor a szerződés egyik sarkalatos pontja volt, hogy a tagállamok megvédik a jogállamiságot és a független intézményeket. Scott Cullinane amerikai külügyi szakértő úgy véli, Magyarország ezeket már nem tartja tiszteletben. Sőt, elmondása szerint Ukrajna kapcsán az is világossá vált, hogy a szervezetet képes egy nagyobb veszély esetén is a saját céljaira felhasználni, akadályozva a katonai szövetség működését – írja a napi.hu.

A szakértő szerint épp itt az ideje, hogy az Egyesült Államok beavatkozzon és megfegyelmezze Magyarországot.

"Eljött az ideje, hogy a NATO és az Egyesült Államok vezetői nyilvánosan kimondják, amit már rég megtettek egymás között: a jelenlegi magyar kormány cselekedetei mind otthon, mind Ukrajnával kapcsolatban ellentétesek a NATO iránti elkötelezettségükkel és nem viszonozzák az Egyesült Államok elkötelezettségét Magyarország iránt" – vélekedett Scott Cullinane a Washington Examinerben megjelent elemzésében.

Scott Cullinane 2014-től 2018-ig volt az Egyesült Államok képviselőházának európai, eurázsiai és az újonnan feltűnő fenyegetéseket vizsgáló külügyi albizottságának vezető tagja.

A szakértő annak apropóján írt Magyarországról, hogy szerdán és csütörtökön a NATO tagállamok vezetői összegyűlnek Washingtonban, hogy a katonai szövetség megalakulásának 70. évfordulóját ünnepeljék.

A szervezethez idén 20 éve csatlakozott Magyarország is, a magyar kormány az elmúlt években egyre gyakrabban emlegeti elköteleződését a szervezethez.

"A magyar állammal fennálló probléma nyilvános megvitatása nem csökkenti az Egyesült Államok felelősségét az 5. cikkely érvényesítésében." Ez a NATO alapját jelentő, ha egy tagállamot megtámadnak, akkor az összes szövetséges országot támadják meg elv – emlékeztet a lap. "Éppen ellenkezőleg, ezzel elkezdődhet egy megkésett, de szükséges és késedelmes vita az Egyesült Államok által bevetendő diplomáciai és külpolitikai eszközökről, hogy segítsen Magyarországnak újra teljes mértékben szabaddá válni, olyanná, mint amilyen akkor volt, mint amikor a NATO-hoz csatlakozott 20 évvel ezelőtt" – hangsúlyozta Cullinane.

Figyelmébe ajánljuk