A parlamentben megszavazták a kata szigorítását

  • narancs.hu
  • 2022. július 12.

Belpol

A Semjén Zsolt által benyújtott törvénymódosítást 120 igen és 57 nem szavazattal, 1 tartózkodás mellett fogadták el.

Sem a tüntetők, sem az ellenzék nem tudta megakadályozni, hogy a Fidesz-KDNP megszavazza a törvénymódosítást. A beérkezett két ellenzéki módosítót a kormánypártok leszavazták.

Ezzel 18 millió forintra emelték a katás bevételi értékhatárt, és csak azok választhatják majd az új adózási formát, akik a lakosság részére saját szolgáltatást nyújtó, terméket értékesítő egyéni vállalkozók.

Az új katásoknak így csak magánszemélyektől származhat majd bevétele, kivételt képeznek a taxis személyszállítást végzők, akiknél a kizárólag lakossági értékesítés a szolgáltatás jellegéből fakadóan a gyakorlatban megvalósíthatatlan lenne.

Szintén változás, hogy az adó mértéke minden kisvállalkozónak havi 50 ezer forint. Mindez azt is jelenti, hogy a betéti társaságok is kikerülnek a katások köréből.

Az új kata szabályai szeptember 1-jétől lépnek hatályba, az új kata választásáról szóló nyilatkozatokat szeptember 25-éig nyújthatják be az adóhivatalhoz az érintettek.

Akik nem kívánnak élni az új kata lehetőségével, választhatják az átalányadóra váltást is. Ezeknek a vállalkozóknak több idejük lesz az átállásra, ők október 31-ig jelenthetik be az átalányadó választását.

A tételes adó mértéke továbbra is havi 50 ezer forint, megszűnik azonban az a lehetőség, hogy 75 ezer forint befizetésével az ellátási alap is emelkedik.

Az adózási formát a jövőben csak egyéni vállalkozók választhatják.

A katatörvény ellen kedd délelőtt tüntetés kezdődött a budapesti Margit hídon, a tüntetők teljesen lezárták a hidat, és ideig-óráig több sávot elfoglaltak az Erzsébet hídon is.

A módosító javaslat hétfői benyújtása után az ellenzék azt képviselte, hogy a kata szigorítása megszorító intézkedés az Orbán-csomag részeként, a kormány szerint azonban ezzel megőrzik a pozitívumokat és bezárják a kiskapukat.

Tállai András, a Pénzügyminisztérium államtitkára, miniszterhelyettes expozéjában felidézte: a kata sikertörténet, mert mindegy 450 ezer adózó választotta, és hozzájárult a gazdaság fehérítéséhez.

A Fidesz vezérszónoka, Illés Boglárka gyakorlatilag megismételte Tállai András szavait. Arra építette fel mondanivalóját, hogy a változtatások kiküszöbölik a katával történő visszaéléseket.

Varju László a DK részéről bírálta a javaslatot. Konkrét példákat említett arra, hogy lehetetlenítik el bizonyos szakmák, foglalkozási csoportok működését az új kataszabályok.

A KDNP részéről az indulatosan felszólaló Nacsa Lőrinc felidézte: annak idején, 2013-ban az ellenzék nem támogatta a kata bevezetését.

Z. Kárpát Dániel (Jobbik) úgy fogalmazott, a kormány a multik pártján áll, nem a kisvállalkozók érdekeit védi.

Orosz Anna (Momentum) szerint a nyári szabadságok alatt gyakorlatilag felszámolják a katás vállalkozásokat és ezzel bajba juttatnak 3-400 ezer embert.

Vajda Zoltán (MSZP) arról beszélt, példátlan, hogy másfél nap alatt nyomják végig a törvényjavaslatot. Felszólalásában bírálta Parragh Lászlót, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnökét, akinek szerint a kisvállalkozók érdekeit kellene képviselnie. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk