A púp Magyarország hátán – Mit adott nekünk a KDNP?

  • narancs.hu
  • 2015. május 27.

Belpol

A KDNP mindig társutasként volt kormányon, s bornírt ötletei miatt mindig a nagy testvéreket hülyézték helyette. Ízelítő a holnapi Narancs cikkéből.

Semjén Zsolt pártja most arra büszke, hogy mindent megvalósított, amit akart. Huszonöt éve matat a parlamentben, s fel sem fogjuk, hogy – különösen az utóbbi években – mennyi mindent tukmált ránk.

A szabad vasárnap ízig-vérig KDNP-projekt. (Ahogyan a „Szabad egy táncra?" című párválasztós, röhejes kudarcba fulladt bulisorozat is az volt.) A vasárnapi boltbezárást már 2007-ben bedobták a köztudatba: ,,Mit is jelent ez a kérés, ez az igény? – vezette föl a témát Harrach Péter akkor az Országgyűlésben. – Azt, hogy a vasárnap legyen a családé, a barátoké és a pihenésé. És tegyük hozzá azt, hogy ennél többet jelent a hívő ember számára. Nem lehet a vasárnapi pihenőnapot egy másik nappal pótolni, mert egy társadalmi szükségletet elégít ki; a családtagok és a barátok történetesen nem vasárnap dolgoznak.” Aztán 2009-ben újra előhozták a témát. Az akkori parlament ugyancsak elhajtotta őket. Amúgy 2007-ben szinte szóról szóra ugyanazt mondta a KDNP, mint mostanában – eleinte. Aztán rákanyarodtak a kereskedelmi dolgozókra, az ő családjaikért kezdtek aggódni. Igaz, erre a korábbiakban is hivatkoztak, mégis mókás, hogy szakszervezetesdit mímel a koalíció. Pedig – akármit is mondanak – a KDNP részéről ez kőkemény vallási ihletettségű javaslat volt. Amit persze gyengít, hogy éppen ádventi időszakban engedélyezik a multiknak is a vasárnapi nyitvatartást.

false

 

Fotó: MTI

A szabad vasárnaptól a Fidesz eleinte húzódozott. Végül nyilván Orbán Viktor szava döntött: egy ideig hagyta, hogy párttársai összevissza ellenezzék az ötletet, majd egyszer csak fordult az álláspont. Vajon miért? Hogy ne legyen durcás a szövetséges? Amit jobb elkerülni, hiszen a parlamenti kétharmad elveszítésével egyre nagyobb a szükség a KDNP-képviselőkre. Van, aki ezt inkább azzal magyarázza, hogy Orbán Viktor egyre jobban beleéli magát vallásosságába, hiszen a vasárnapi zárva tartást – mondta valaki más – a kereszténydemokraták „nem nyomatták jobban, mint máskor”. Igaz, Orbán egyelőre azt kérte, hogy a vasárnapi programhoz a kereszténydemokraták ne adjanak életvezetési tanácsot az embereknek. Majd a következő ciklusban.

A KDNP történetéről, állandó rögeszméiről, a Fidesszel való együttműködése rögös útjáról és képviselőinek istenes pénzügyeiről az e heti Narancsban olvashatnak bővebben.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?