A rendőrségnek nem sikerült kinyomoznia, ki írja a Vadhajtásokat

  • narancs.hu
  • 2020. június 22.

Belpol

Elég hamar feladta a rendőrség a nyomozást.

A 444.hu ír arról, hogy a Reddit közösségi oldalra Varga Gergő aktivista – akit korábban a Sándor-palota körüli festékdobálás miatt ítéltek el – feltöltötte a Budapest XX., XXI. és XXIII. Kerületi Bíróság még tavaly októberben született végzését, amelyben megszüntetnek egy becsületsértés miatt indult büntetőeljárást, mert a rendőrségnek nem sikerült megállapítania, hogy ki áll a vadhajtasok.hu oldal mögött.

Az ügyben egy tavaly februárban a Vadhajtások oldalán megjelent cikk miatt tettek becsületsértés miatt feljelentést. Mivel nem volt megállapítható a feljelentett személye, személyes adatai, lakó- illetve tartózkodási helye, a bíróság nyomozást rendelt el, hogy a rendőrség derítse ki, ki írta a cikket, ki üzemelteti az oldalt, és hol van a szerkesztőség helye, ahol a cikkek ellenőrzése zajlik.

A XX. és XXIII. Kerületi Rendőrkapitányság ezután munkához látott, de "az elkövető felkutatására tett intézkedések eredményre nem vezettek, a cikk tényleges szerzőjének személyét nem sikerült megállapítani".

A rendőrség ugyanis arra jutott a nyomozás során, hogy az oldalt egy az Egyesült Államokban bejegyzett cég üzemelteti, a domain nevet és a tárhelyet biztosító cég és annak szerverei is Chicagóban vannak, "ahonnan az oldalra írásokat feltöltő személy(ek)ről információ beszerzése nem lehetséges". A bíróság így erre hivatkozva tavaly októberben meg is szüntette az eljárást.

A 444.hu erről azt írja, bár a vadhajtasok.hu hostingja a Cloudflare-t mutatja, ami valóban az USA-ban van, de ez csak egy proxy szolgáltatás, amit a látogató és a szerver közé állítanak be azzal a céllal, hogy a kiszolgáló szerver terheltségét csökkentsék, és ez valójában nem a domain tulajdonosa.

A vadhajtasok.hu-t ugyanis a Magyar Internet Szolgáltatók Szövetsége adta használatba egy magánszemélynek, szemben például a Kurucinfóval, ahol valóban nem magyar osztja ki a domaint, és nem vonatkozik rá a se magyar jogrend, sem az EU-s.

A Vadhajtásoknak egyébként biztosan van egy névvel és arccal is vállalt szerzője-szerkesztője, aki Bede Zsolt, de a most nyilvánosságra hozott dokumentum szerint őt meg sem próbálta felkeresni a rendőrség.

Figyelmébe ajánljuk

A béketárgyalás, ami meg sem történt

De megtörténhet még? Egyelőre elmarad a budapesti csúcs, és ez elsősorban azt mutatja, hogy Putyin és Trump nagyon nincsenek egy lapon. Az orosz diktátor hajthatatlan, az amerikai elnök viszont nem érti őt – és így újra és újra belesétál a csapdáiba.

Fél disznó

A film plakátján motoron ül egy felnőtt férfi és egy fiú. Mindketten hátranéznek. A fiú azt kutatja döbbenten, daccal, hogy mit hagytak maguk mögött, a férfi önelégülten mosolyog: „Na látod, te kis szaros lázadó, hova viszlek én?

Ketten a gombolyagok közt

Az Álmok az íróból lett filmrendező Dag Johan Haugerud trilógiájának utolsó darabja. Habár inkább az elsőnek érződik, hiszen itt az intimitás és a bimbózó szexualitás első lépé­seit viszi színre.

Dinnyék közt a gyökér

Ha van olyan, hogy kortárs operett, akkor A Répakirály mindenképpen az. Kovalik Balázs rendezése úgy nagyon mai, hogy közben komolyan veszi a klasszikus operett szabályait. Továbbírja és megőrzi, kedvesen ironizál vele, de nem neveti ki.

Az esendő ember felmutatása 5.6-os rekesszel, 28-as optikával

  • Simonyi Balázs
Az október közepén elhunyt Benkő Imre az autonóm fotóriport műfajában alkotott, a hétköznapiból metszett ki mintákat, és avatta az átlagost elemeltté. Méltóságot, figyelmet adott alanyainak, képeiről nyugalom, elfogadás és az ezredforduló évtizedeinek tömény lenyomata világlik.

Trump, a nagy béketeremtő?

Bár a gázai háborút sikerült leállítani, a Trump-féle „peace deal” valójában ott sem egy békemegállapodás, legfeljebb egy keretterv. Ukrajna esetében viszont Trump még a béketerv precíz kiszabásáig sem jutott el.

Vadászok, kergetők, árulók

Nyíltan támogatja a Magyar Önvédelmi Mozgalom a Mi Hazánk céljait – kérdés, hogy a Fideszt is kiszolgálják-e. Az utóbbi időben sokan léptek be a szervezetbe. Egyes tagok úgy vélik, hogy a mozgalomra túl nagy hatást gyakorolnak a pártok.