A CW Bank hetvenmilliárdja: Bécsi szelet

  • Torkos Matild
  • 1999. május 27.

Belpol

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) megszabadul a költségvetésnek 70 milliárd forintnyi kárt okozó bécsi leánybankjától, a Central Wechsel- und Creditbank AG-tól (CW Bank). Lapértesülések szerint a CW Bankot a Magyar Fejlesztési Bankhoz lapátolják át, míg a rossz hitelportfóliót az állami tulajdonú cégek romjainak eltakarításában és az állami garanciával védett banki hitelek értékesítésében járatos Reorg Rt. gondjaira bíznák.

A jegybank bécsi leánybankja összesen 70 milliárd forintra tehető kockázatos hitelt helyezett ki 1990 és 1996 között kelet-európai magáncégeknek. Emiatt az MNB-nek most 290 millió dollár - 70 milliárd forint - céltartalékot kellett képeznie. Az MNB-nél örülnek, hogy megszabadulnak a terhes örökségtől, a klasszikus jegybanki tevékenységhez semmiképp sem illeszthető kereskedelmi banki tevékenységtől. Nem beszélve arról, hogy a jegybank szakmai jó hírét is aláásta a kétes hitelei miatt rossz hírbe keveredett bécsi leányzó.

Az MNB igazgatósága és felügyelőbizottsága május 12-én felkérte a CW Bank vezetését, hogy adjon megbízást egy pénzügyi és büntetőjogi területen jártas osztrák ügyvédi irodának, hogy indítsa el a pereket és a szükséges eljárásokat a CW Bank 1990 és 1996 között hivatalban volt igazgatóságának tagjai és vezető alkalmazottai ellen. A jegybank erre azután szánta el magát, hogy egy nemzetközi könyvvizsgáló cég átvilágította a bécsi lány múltját, és egy osztrák ügyvédi iroda is szakvéleményt adott a bécsi leánybank volt vezetői és alkalmazottai ellen indítható polgári, illetve büntetőeljárásokról.

A magyar jegybank vezetése nem kapkodta el a CW Bank ügyében május 12-én hozott intézkedést. Az MNB vezetése már 1997-ben elhatározta, hogy a CW Banknál akkor már folyó vizsgálatokról a törvényhozás mellett a közvéleményt is tájékoztatja. Ehhez végül két évre volt szükség.

Csontváz a szekrényben

A CW Bank 1990-ig a többnyire állami tulajdonú magyar külkereskedelmi vállalatok kelet-nyugati kereskedelmi ügyleteit finanszírozta, nem szükségszerűen üzleti alapon. 1990-től a pénzintézet egyre nagyobb szerepet vállalt a FÁK-, illetve a délkelet-európai országok kereskedelmének pénzelésében. A jegybank által elvégeztetett vizsgálatok szerint a CW Bank 70 milliárdos veszteségtömege részben olyan kelet- és közép-európai ügyfelekkel kötött üzletekből származik, akik a rendszerváltás előtt is a bank ügyfelei voltak, csak akkor még állami garanciákkal működtek. A bank bukott nagyhiteleinek többsége mögött fél tucat, egymással szoros kapcsolatban álló magánszemély cégcsoportjai állnak, nehezen követhető off-shore cégek által rejtett tulajdonviszonyokkal.

A CW Bank első jelentős veszteséget okozó hitelkihelyezésére 1995 tavaszán derült fény. Az MNB a CW 1994. évi veszteségei miatt 2,8 milliárd forintnyi gyorssegélyt kényszerült átutalni; egy évvel később hasonló nagyságú tőkeinjekcióra volt szükség. A vizsgálatok 1995-ben meg is kezdődtek, de egy év kellett ahhoz, hogy 1996 tavaszán kimondassék: nem egyedi, elszigetelt jelenségről van szó. A jegybank jelenlegi vezetése szerint a CW Bank csaknem 1998-ig működtette azt az áttekinthetetlen, több tucat leányvállalatot átfogó konszernstruktúrát, amely számos rossz hitel, cégérdekeltség, hiányosan bejegyzett, túljegyzett ingatlan temetője volt. A bank emellett még új finanszírozásokat is nyújtott. Az Osztrák Nemzeti Bank vizsgálata, amelyről a jelentést 1996 áprilisában az MNB-hez is megküldték, fokozott kockázatot állapított meg a FÁK-üzletekben és a banki érdekeltségekben.

A magyar jegybank válaszként számos személyi változtatást hajtott végre az ügyvezető igazgatóság és a felügyelőbizottság személyi összetételében. 1997 őszén egy nemzetközi fejvadász céggel kerestették és találták meg az új vezérigazgatót, egy nemzetközi tapasztalatokkal rendelkező holland bankárt. A bankár munkához látott, és 1998 áprilisában 32 alkalmazottat elbocsátott. A szakember feladatát a banki folyamatok "bankszerű átszervezésében" és a CW Bank gyors értékesítésének elősegítésében határozták meg - jóllehet a bécsi leány akkor már a kutyának sem kellett. A holland bankár ráadásul nemcsak kommunikációs képességeiben árult el jelentős hiányosságokat, de érzéketlennek bizonyult a hatékony work-out tevékenység iránt. Ez utóbbi rossz tulajdonságán magyarra lefordítva azt kell érteni, hogy nem tudta megoldani a megoldhatatlant: az elbaltázott hitelkihelyezések ügyét. Ezért aztán 1998 májusában annak rendje és módja szerint lapátra is tették. Láng László, az új főnök elkülönítette a rossz hitelportfóliót, kirúgta a hitelosztály addigi vezetőit, és több tucat polgári és büntetőeljárást kezdeményezett az adósok ellen.

Fedett szervek

A rossz hitelekről mindössze annyit lehet tudni, hogy 80 százalékuk közép-európai országok cégeinek nyújtott kölcsönök. Főleg bolgár, macedón, ukrán és orosz cégek rakták a 70 milliárdos kárt a központi költségvetésen keresztül a magyar adófizetők gyönge vállára. Arra, hogy a konkrét hitelügyletek részleteiről a közvélemény semmit se tudhasson meg, a banktitokra, az üzleti titokra és a személyiségi jogokra hivatkozva, kínosan ügyelnek a magyar jegybank és a CW Bank illetékesei. Az első CW Bank-botrány 1996 tavaszán robbant, amikor kiderült, hogy az MNB leánybankja 4,3 millió frankkal (egy, az OTP érdekeltségébe tartozó New York-i céggel karöltve - ők 6 millió frankot hoztak) beszállt egy Biszer Dimitrov névre hallgató, büntetett előéletű bolgár biznyiszmen franciaországi üzletébe (HVG, 1996. március 9.). A Gigastorage-ügyként ismert Dimitrov-féle vállalkozásból büntetőügy is lett Franciaországban, ugyanis a bolgár mágnás munkahelyteremtéshez kapott támogatást a francia államtól, amit azután illegálisan külföldre juttatott.

Nem tudni, hogy az adófizetők mi végre finanszírozzák a magyar titkosszolgálatokat, ha nem azért, hogy a Dimitrovhoz hasonló síblerektől megkíméljék a magyar tulajdonban lévő bankokat, különös tekintettel a Magyar Nemzeti Bankra. A HVG értesülése szerint ugyanis Dimitrov igen szoros kapcsolatot ápolt azoknak a bolgár állami vállalatoknak a vezetőivel, amelyek a rendszerváltás előtt élénk kereskedést folytattak a Cocom-listás, tehát kereskedelmi embargó alá eső elektronikai termékekkel. A végállomás rendszerint a Szovjetunió volt. Dimitrov ráadásul köztörvényes bűncselekmény elkövetése miatt Bulgáriában is ült. Ha ezt a francia hatóságoknak nem is feltétlenül illik tudni, a magyaroknak annál inkább. Dimitrov papája ugyanis nem akárki volt Bulgáriában: Biszert nem más nemzette, mint Sztojko Dimitrov, a bolgár titkosszolgálat tábornoka.

Nem tudni, hogy miféle kapcsolatoknak köszönhette Biszer Dimitrov, hogy franciaországi vállalkozásának finanszírozásában szerepet vállalt a jegybank cége. Az mindenesetre tudható, hogy Dimitrov magyarországi ismerőseként tartják számon Apró Piroskát, a rendszerváltás előtti külkereskedelmi miniszterhelyettest, a Horn Gyula Baráti Kör egyik jelentős személyiségét, aki 1990-91 között a Videoton kereskedelmi igazgatója volt, a 70-es évek közepe táján és 1980-81-ben pedig a szófiai kereskedelmi kirendeltségen teljesített szolgálatot. Dimitrov ismerőseként tartják számon Hargitay Györgyöt is, aki a Videoton érdekeltségébe tartozó Waltham céget vezette. A Waltham ugyancsak kapott a CW Banktól 60 millió márkát, amelyet azóta sem köhögött vissza.

Információk hiányában kénytelen elfogadni a közvélemény, hogy többnyire külföldi cégeket hitelezett a CW Bank, ám - ugyancsak a HVG értesülése szerint - az 1994-ben 2,4 milliárd forintnyi MNB-tőkepótlékra azért volt szükség, mert a magyar kazánkirálynak, Morvainak nyújtottak igen kockázatos hitelt. Ezt igazolhatja az, hogy a CW Bank magyarországi cége, a CWAG Kft. 2,7 millió dollárnak megfelelő összegre jelzálogot jegyzett be Morvai nagyrédei ingatlanára.

Mindenesetre figyelmet érdemel, hogy a CW Bank körülbelül akkor kezdett a kétes és kockázatos hitelek kihelyezésébe, amikor a magyar Országgyűlés elfogadta a jegybankról szóló törvényt. Ennek alapján az MNB-nek fel kell hagynia a jegybanki tevékenységhez nem illő kereskedelmi banki tevékenységgel. Ám a törvény ennek végrehajtására nem szabott határidőt.

A pongyola törvényhozás pedig 70 milliárd forintjába kerül az országnak.

Torkos Matild

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.