A Hunyadi tér rekonstrukciója: Három kísérlet a hatodikban

  • Somlyódy Nóra
  • 2007. október 18.

Belpol

Föllélegezhetnek azok a környékbeli lakosok, illetve piaci árusok, akik az elmúlt hónapokban fölléptek a Hunyadi tér rekonstrukciója címén meghirdetett program ellen. A köz számára rendkívül előnytelen szerződéstől a héten minden valószínűség szerint eláll a terézvárosi önkormányzat és partnere, az Amelus Kft.
Föllélegezhetnek azok a környékbeli lakosok, illetve piaci árusok, akik az elmúlt hónapokban fölléptek a Hunyadi tér rekonstrukciója címén meghirdetett program ellen. A köz számára rendkívül előnytelen szerződéstől a héten minden valószínűség szerint eláll a terézvárosi önkormányzat és partnere, az Amelus Kft.

1994 óta mindegyik helyhatóságnak volt legalább egy hamvába holt felújítási kísérlete a Cziegler Győző tervei alapján, éppen száztíz évvel ezelőtt épült csarnok fölújítására. Először 1997-ben a szocialista színezetű önkormányzat jutott arra a felismerésre, hogy saját erejéből képtelen felújítani az épületet. Pályáztatásra nem gondolt, inkább százharmincmillió forintért eladta a csarnokot a Market Hall nevű piachasznosító cégnek. A Market Hall az előleget kifizette, de idővel kiderült, hogy a társaság fizetésképtelen. Közben hatalomváltás volt, és 1998-ban fideszes többségű lett az önkormányzat, amely megszabadult a Market Halltól. Visszafizette egyrészt az előleget, másrészt plusz harmincmilliót a rendezési tervekért. Az újabb választások közeledtével egy nagyobb "rekonstrukciós" csomagba gyorsan belepakolták a piacfelújítást is - a pályázatot az egyedüli induló, a Terézváros 2002 Kft. nyerte egy 645 millió forintos ajánlattal. A társaság föladata lett volna az épület fölújítása, mélygarázs építése a tér alá, cserébe pedig az övé lett volna egy ingatlan a Szondi és a Szinyei Merse utca találkozásánál.

A 2002-es választásokon megint a szocialisták kerekedtek felül, s mit sem törődve az érvényes pályázati eredménnyel, nyílt liciten meghirdették a Szinyei Merse utcai telket. (A győztes cég - mint később kiderült - a kerületben akkoriban taroló Autóker Holding érdekeltsége volt.) A Terézváros 2002 és az önkormányzat peren kívül megállapodott - a felperes hatvanmillió forinttal szállt ki -, s noha a cég továbbra is szívesen rehabilitált volna, nem talált tőkeerős partnerre. Legfőbb ideje volt tehát új piacrekonstruktőr után nézni.

2004 végén az önkormányzat választása - ismét mellőzve a nyílt versenyt - az Amelus Kft.-re esett. Az Amelusnak - mint azt az Andrássy út 21. alatti palota eladása miatt indított és első fokon elveszített per óta tudjuk - pénze igazából sosem volt, viszont egyik tulajdonosa, Mátyás László ügyvéd jóban volt a kerület vezetőivel. A szindikátusi szerződést még nyélbe ütötték (ellenjegyezte: Mátyás László), de aztán 2007 nyaráig egy szerződésmódosításon kívül nem történt semmi. Pedig az önkormányzat egyedi kiváltságokat biztosított az Amelus által a projektre létrehozott társaságnak, a százmillió forintos alaptőkéjű Európa Ház (EH) Zrt.-nek. Ha az EH felújítja a fénykorában gyönyörű, ma szomorú látványt nyújtó csarnoképületet, ötven évig maga hasznosíthatja (az első tíz évben ingyen, majd negyven évig évi tízezer forint/négyzetméterért, amely ár legfeljebb az inflációval megegyező mértékben nőhet). A felújítás önkormányzati kalkuláció szerint hárommilliárd forintba kerül - mások ezt háromszoros túlbecslésnek tartják. A csarnokban egy ellenállhatatlan ötlettől hajtva az uniós országok kultúráját, gasztronómiáját tervezték bemutatni ("az Európai Unió országainak nemzeteinek és nemzeti kisebbségeinek kultúráját" - fogalmaz a szerződés). Hogy e cél megvalósulhasson, az árusok többsége csak a pinceszinten, akár a korábbi ár duplájáért bérelhetett volna magának helyet, az épületben található lakások bérlőit pedig ki kellett volna költöztetni. A projektcég tulajdonába került volna a Hunyadi tér alatt megépítendő 400-420 férőhelyes mélygarázs is, valamint őt gyarapította volna a tér körüli összes kiadatlan, utcára nyíló önkormányzati helyiség vételi vagy tulajdonjoga (ennek részleteit nem taglalták). Az önkormányzat a térre vonatkozó építési jogot apportálta volna a cégbe (értékét 75 millió forintban állapították meg), és mint engedélyező hatóság egyengette volna az utat. A hitelfelvételhez a csarnoképület, valamint a mélygarázs szolgált volna fedezetül.

A piac megmentésére alakult "Kincsünk a Piac - Hunyadi tér" civil szervezet kifogásolta, hogy az önkormányzat versenyeztetés nélkül részesített előnyben egy ellenőrizhetetlen (offshore) hátterű céget. A megállapodást nem előzte meg és nem is követte egyeztetés a környéken lakókkal és az árusokkal, sőt a szerződő felek arról is elfelejtkeztek, hogy a téren egy felettébb népszerű őstermelői piac is működik. A mélygarázsépítéshez - ahogyan a korábban meghiúsult Jókai térinél és Nagymező utcainál is - fákat kellett volna kivágni, miközben a Terézvárosban kevés a zöld, és kérdéses, valóban pótolnák-e a fákat.

A Narancs elsősorban a konstrukció megtérülési mutatóira kérdezett rá az önkormányzatnál, de a válasz elmaradt - arra hivatkozva, hogy "jelentős és meghatározó változások várhatóak" a képviselő-testület október 18-i ülésén. Pedig érdekes lett volna tudni, a szerződés homályos tartalmi célozgatásait milyen vizsgálatok támasztják alá. Hogy voltak-e ilyenek vagy sem, sosem tudjuk meg, hiszen ez a (harmadik) csarnokrekonstrukciós terv is elszállt. Vajon mekkora veszteséggel? Egy jobb reményű negyedik kísérletre Verók István polgármester nemsokára javaslatot tesz.

Figyelmébe ajánljuk

A Rend: a nyolcvanas évek náci terroristavezérének élete filmért kiált

  • - turcsányi -
Robert Jay Mathews adócsalóként kezdte, majd rabló lett és gyilkos, aki valamiféle – szélsőjobbos, neonáci – ideológiát igyekezett keríteni bűnös működéséhez. Justin Kurzel filmje, A Rend jelentős hangulatfestő erővel és néhány kiváló színészi alakítással ábrá­zol­ja gazemberi pályafutását.

Egy kivételes tanár, akit a francóisták végeztek ki

A tanár, aki a tengert ígérte című filmben telefonhívást kap egy fiatalasszony: lehet, hogy megtalálták a spanyol polgárháború alatt meghalt dédapját egy Barcelonától 500 kilométerre lévő tömegsírban. Elutazik hát nagyapja gyermekkorának helyszínére, hogy összerakja a széthullott mozaikot.

A liberalizmus védelmében

Az általános hülyítés közepette kétharmadnyi újságoldal erejéig legalább jelezni szeretnénk, hogy annak, amit az agitprop fröcsögése liberalizmusnak tételez, és ami ellen ádáz, mondhatni univerzális jelentőségű harcot folytat, semmi köze a liberalizmushoz mint eszmerendszerhez.

Érted jönnek

A demokraták melegágyának vélt Szilícium-völgy beállt a republikánus elnök mögé. Sokan most döbbentek rá, hogy ezek a fiatalos, laza, világmegváltónak hitt cégek is hidegfejű multik.

Ígérni nem elég

Nincs ember, aki ne akarna békét Ukrajnában, ennek megvalósítása azonban szinte áthatolhatatlan akadályokba ütközik. És akkor még szóba se került Donald Trump. Kijivben kutattuk a tartós rendezés esélyeit.