A Kékkúti Ásványvíz Rt. és a Káli-medence vízkészlete: Ki szárad a végén?

  • 2004. március 4.

Belpol

A Káli-medence utóbbi időkben észlelhető vízszintsüllyedése igencsak aggasztja a helyieket és a természetvédőket. A térségben végzett hatástanulmány korábban kizárta, hogy a kiszáradásban a Kékkúti Ásványvíz Rt. fokozódó termelése is szerepet játszik: az ok e szerint kizárólag a csapadékhiány és a nagymértékű párolgás. A tavaly év végén készült új, független vizsgálat viszont hosszú távon az ásványvíz-kitermelés vízszintcsökkentő hatását sem zárja ki.

A Káli-medence utóbbi időkben észlelhető vízszintsüllyedése igencsak aggasztja a helyieket és a természetvédőket. A térségben végzett hatástanulmány korábban kizárta, hogy a kiszáradásban a Kékkúti Ásványvíz Rt. fokozódó termelése is szerepet játszik: az ok e szerint kizárólag a csapadékhiány és a nagymértékű párolgás. A tavaly év végén készült új, független vizsgálat viszont hosszú távon az ásványvíz-kitermelés vízszintcsökkentő hatását sem zárja ki.

Az exponenciálisan növekvő hazai ásványvízfogyasztással párhuzamosan a - mostanra a piac mintegy negyedét birtokló - Kékkúti Ásványvíz Rt. (a Nestlé Waters 100 százalékos tulajdona) 1998 óta közel megtízszerezte termelését. A folyamattal csaknem egy időben a Káli-medence közepén elhelyezkedő, növény- és madárritkaságoknak otthont adó Kornyi-tó, a fokozottan védett Sásdi-rét és a környékbeli kutak kiszáradtak. A helybéli lakosokat, üdülőtulajdonosokat és a zöldeket nem nyugtatta meg az aszályra való hivatkozás: a jelenség hátterében a csapadékhiányon túl a növekvő vízkiemelést gyanították (a témáról részletesen lásd: Kiitatva, Magyar Narancs, 2003. június 26).

A növekvő igényeket kielégítendő a cég 1998-ban a Kornyi-tótól pár száz méterre lévő kútból is megkezdte a kitermelést. A szakhatósági engedélyek megszerzéséhez az Aquaprofit Kft.-vel előzetes környezeti tanulmányt készíttetett, mely leszögezte: a kitermelésnek nincsen káros hatása a környezetre, ugyanis a felszíni vizek utánpótlását adó víztároló és a kitermelés helye között vízzáró réteg húzódik. A helyiek és a civil szervezetek azonban kételkedtek a Kékkúti Ásványvíz Rt.-vel egyébként is üzleti kapcsolatban álló Aquaprofit el-fogulatlanságában, az engedély kiadása óta megváltozott körül-ményekről nem is beszélve. Az rt. - mintegy az előző dokumentum kontrolljaként - végül egy másik vállalkozást megbízva tavaly új hatástanulmányt készíttetett.

A Hydrosys Kft.-re mint elismert, komoly referenciákat szerzett független cégre a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium javas-lata alapján esett a választás. A Hydrosys vezetőjének ugyanis - amint azt a tárca tájékoztatása alátámasztja - a Dunántúli-középhegység vízföldtani felépítésére, vízkészletére vonatkozóan több mint húszéves ismerete, valamint modellezési gyakorlata van. A vállalkozás több, a középhegység területén működő ivóvízbázis állapotértékelését készítette már el, továbbá tíz évvel ezelőtt megha-tározta

a Kékkúti-forrás

és a környezetében lévő ásványvíz-termelő kutakhoz tartozó vízbázis védőterületét is - azaz helyi ismereteki is vannak.

A 2003 novemberében elkészült, a Káli-medence vízmérleg- és hidraulikai modellvizsgálata című, a korábbinál szűkebb területre fokuszáló tanulmány megállapítja: a Kornyi-tó kiszáradása mindenekelőtt a 2000 óta tartó szárazság következménye. A különböző vízrendszerek hasonló viselkedése, azaz a Kornyi-tó, a karsztvízkutak, a Balaton-felvidéki források - ezen időszakra eső - vízhozamának idősorai vagy a Balaton vízszintsüllyedése közös okot jeleznek: azt, hogy az aszály kimerítette a készleteket. Ugyanakkor elmondható, hogy a felszíni vizek utánpótlását biztosító és az ásványvizet szolgáltató rétegek között van átszivárgás, mivel a két réteg között húzódó képződmények nem tökéletesen vízzáróak. Összességében tehát úgy tűnik, hogy az rt. tevékenysége és a környék vízháztartása között bizony van összefüggés: az ásványvíz kitermelése az utóbbi két évben a tó vízszintjét mintegy2 cm-rel csökkentette. Ez önmagában persze nem jelent ökológiai katasztrófát, de a jelenlegi termelési adatokra alapozva vélelmezhető, hogy a Kékkúti Ásványvíz Rt. tevékenysége évi 2 cm-es további vízszintcsökkentéssel piszkál bele a természetes folyamatokba, ami egy-két évtizedes távlatban már komoly - akár 30 cm-es - süllyedést is jelenthet. Száraz időben tehát hozzájárul a tó vizének fogyásához, az esővel jobban ellátott időszakokban pedig lecsíp valamennyit a visszapótlódásból. A tanulmány ugyanakkor megemlíti: a számítást a különböző földtani formációk szivárgási tényezőjének jelentős bizonytalansága terheli, így a hatás ennek a fele, de a kétszerese is lehet. Csepregi András, a Hydrosys Kft. ügyvezetője lapunknak is hangsúlyozta a tanulmány megállapításaiban rejlő bizonytalanságot: "Nem lehet kizárni, hogy az rt. tevékenysége hosszabb távon káros környezeti hatásokkal is járhat, ezért további vizsgálatokra lenne szükség, melyek elvégzését javasoltuk is a vállalatnak."

A környék élővilágáért, illetve a kútjaik kiszáradása miatt aggódók nyugtalansága alaptalannak tehát nem nevezhető. A Balaton-felvidéki Nemzeti Park területén fekvő Káli-medence lehető legtermészetesebb állapotában való megőrzése amúgy nemcsak a régió érdeke, de nem is kizárólag országos szempont. Az európai Natura 2000, az unióban még fellelhető ritka növények és állatfajok védelmét szolgáló hálózat a Sásdi-rétet és környékét is érinti.

A tanulmány egyelőre nem váltott ki semmilyen reakciót: sem a környezet- és természetvédelmi apparátusnak, sem a civilek képviselőinek nem állt módjukban, hogy a megállapítások miatt legalább a homlokukat ráncolják - az elkészült anyagról ugyanis még csak nem is hallottak.

Egyelőre persze a cég megteheti, hogy nem lobogtatja vidáman a dokumentumot, de talán nem túlzás azt feltételezni: egy minden tekintetben kedvükre való (kontroll)anyagot már siettek volna az érintettek elé tárni. Szabó Balázs, a Kékkúti Ásványvíz Rt. jogi vezetője felhívta a Narancs figyelmét, hogy az eredeti és az új tanulmány csak a hosszú távú hatások tekintetében mutat eltérést, és ezek tisztázására valóban további kutatásokat folytatnak. Addig a Káli-medencében több mint 50 objektumban figyelik a vízszintek alakulását, az eredményekről pedig rendszeresen tájékoztatják az érintett hatóságokat. A kitermelés esetleges további növelésére vonatkozó kérdésünkre Szabó Balázs azt válaszolta, hogy a jelenleg engedélyezett vízkivétel elegendő a cég középtávú terveihez - beleértve az exportot is. Megemlítette továbbá, hogy a vízveszteségek csökkentéséért az rt. több technológiai beruházást is végrehajtott, melyek eredményeként a környezet igénybevétele várhatóan mérséklődik.

Múlt év augusztusában az ásványvízcég a kitermelhető vízkontingens növelése érdekében vízjogi üzemeltetési engedélyének módosítását kérte az illetékes hatóságtól. Az engedélyt a Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság határozatában módosította is, miáltal az üzem lehetséges ásványvíz-felhasználása 25 százalékkal, évi 320 ezer köbméterre nőtt. A módosítás a teljes termelésre vonatkozik, a Kornyi-tó melletti kútból kiemelt vízkontingens emelését a cég nem kérte. Az új engedély 2004. december 31-ig érvényes. A Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség (KDKF) a módosításhoz szakhatósági állásfoglalásával hozzájárult, viszont bizonyos előírásokkal élt: a karsztvízszintfigyelő monitoring kutakban folyamatosan mérni kell a vízszint változását, s az adatokat értékelve, a csapadék mennyiségének figyelembevételével negyedévente meg kell küldeni a felügyelőségnek. (A vízügyi előírásban ásványvíz-, karszt-, figyelő-, talajvíz- és ásott kutak is szerepelnek; összesen 22, a Káli-medencében szórtan elhelyezkedő mérési objektumról van szó.) A karsztvízszint egy méternél nagyobb mértékű csökkenését 15 napon belül jelenteni kell a KDKF-nek. Szintén előírás, hogy amennyiben a vízkontingens növelése miatt a karsztvízszint nagymértékben csökken, a KDKF

korlátozhatja, illetve

fel is függesztheti

a vízkivételt. Nemállítható tehát, hogy az ásványvízcég elengedett kézzel, kizárólag saját önmérséklete által kontrollálva végezhetné tevékenységét.

A probléma viszont éppen az, hogy miképp lehet az összefüggéseket megállapítani, és az esetleges kapcsolat hogyan hat a Káli-medencére mint élő rendszerre. A kérdést egy részletes, a tevékenységnek a teljes ökológiai rendszerre kifejtett hatását feltáró vizsgálat tudná megválaszolni. A környezetvédelmi hatóság és a nemzeti park azonban nem kutatóintézet, ilyen munka elkészítésére sem módjuk, sem pénzük - és pláne nincsenek eszközeik erre a civileknek. A Kékkúti Ásványvíz Rt. pedig nem köteles efféle vizsgálatot készíttetni: a jogszabály ezt csak "a környezetre jelentős hatást gyakorló tevékenység" esetén írja elő, ami itt a napi ötezer köbméteres vízkivétel meghaladását jelentené; erről azonban a megnövelt kitermelés után sincs szó. A kételyek eloszlatására azonban a felügyelet élt törvény adta jogával, és felülvizsgálatot rendelt el. Kling István, a KDKF igazgatója lapunknak elmondta: a vízjogi engedély módosításához adott szakhatósági állásfoglalásukkal egy időben a környezeti hatások feltárása érdekében az rt.-t részleges környezetvédelmi felülvizsgálatra kötelezték. Ennek teljesítési határideje eredetileg 2003. december 31. volt, ezt tolták ki végül - a cég indokolt és elfogadható kéré-sére - 2004. május 15-ig. A felülvizsgá-latnak a szennyvíz-kezelés, a felszíni és a felszín alatti hatás, a talaj-igénybevétel és a területhasználat megváltozásának, va-lamint az élővilágot érintő környezetterhelésnek és igénybevételnek a bemutatására kell kiterjednie. Efféle hatósági beavatkozásra már 2000-ben is volt példa, amikor a cég által a befogadóba vezetett tisztított szennyvíz egyes paraméterei meghaladták a területi vízminőségi kategóriára vonatkozó kibocsá-tási határértékeket, s ezért a KDKF felülvizsgálatot rendelt el - a működési engedélyt is csak a felülvizsgálati dokumentáció benyújtása alapján adta ki.

A Védegylet vitatja a környezetvédelmi hatóság legutóbbi intézkedéseinek sorrendjét. Az ügyben nyár óta szerepet vállaló egyesület törvényességi eljárást kezdeményezett az illetékes ügyészségen és az engedélyező hatóságok felettes szerveinél. Véleményük szerint a vízjogi és a környezetvédelmi engedélyt meg kellett volna előznie a környezetvédelmi felülvizsgálatnak. Ezt azonban a felügyelőség csak a hozzájárulása után rendelte el, így elismerte azt, hogy engedélyét olyan tevékenységhez adta, mely feltehetőleg káros hatással lesz a védendő környezetre és a vízbázisra - közölte a Naranccsal Gubek Nóra, az egyesület jogásza. Az Országos Környezetvédelmi és Vízügyi Főfelügyelőségnél a vizsgálat jelenleg is tart, érdemi lezárásáig nem tudnak bővebb információval szolgálni.

Csepregi András véleménye szerint nagyon fontos, hogy folyamatosan figyeljék a Kékkúti Ásványvíz Rt. termelésének a környék vízszintváltozásaira gyakorolt hatását, így komoly probléma esetén időben közbe lehet lépni. A mester-ségesen okozott vízszintcsökke-nés természetes visszapótlódása ugyanis jó ideig eltart. A Dunántúli-középhegység (a Kékkúti Ásványvíz Rt. beavatkozásánál egyébként jóval nagyobb méretű) bányászati víztúltermelése például 30 éven keresztül folyt, és bár a visszatöltődés már tizenöt éve tart, a természetes állapot eléréséhez (persze a csapadék mennyiségétől függően) valószínűleg még egyszer ennyi időre lesz szükség. "Még nincs veszve semmi,

nem kell félreverni

a harangokat" - véli Csepregi András. Persze jobb minél hamarabb közbelépni, és ha a jelek arra mutatnak, akkor a termelés csökkentésére vonatkozó döntést nem célszerű néhány évnél tovább húzni - tette hozzá.

Ha minden igaz, akkor ennyi időre sem lesz szükség: a május közepi határidő lejártakor elvileg sok mindennek ki kell derülnie. A felülvizsgálati dokumentációval ekkor ismerkedhetnek meg a szakhatóságok (többek között a vízügy, a KDKF és a nemzeti park), a helyiek érdekeit képviselő - és az eljárásba ügyfélként bekapcsolódott - Eötvös Károly Közhasznú Alapítvány, valamint az érintettönkormányzatok vezetői. A Kékkúti Ásványvíz Rt.-nek ekkor elő kell vennie a páncélszekrényből, amije van, hiszen az erre vonatkozó rendelet a környezetvédelmi felülvizsgálat tartalmi követelményei között a tevékenység folytatása során bekövetkezett, illetőleg a később jelentkező környezetterhelés és igénybevétel bemutatását is rögzíti. A monitoring rendszer adatainak és működési tapasztalatainak, valamint a vízkivételek és a szennyvízbevezetések hatásának ismeretében lehet azután meghozni a döntést, mely a szükséges beavatkozásokkal és azok időbeni ütemezésével sem maradhat adós. A jelenlegi adatok ismeretében (hacsak a további vizsgálatok vagy netán az rt. által esetlegesen készíttetett még újabb tanulmány ellenkező következtetésre nem jutnak) akár az is elképzelhető, hogy a mostani termelési szint nem tartható fenn hosszú távon. Már amennyiben a profit és a természetvédelem jelen esetben ellentétes érdekei közül az utóbbi kerül ki győztesként.

Igaz, a szárazsággal akkor sincs mit kezdeni.

Mészáros Bálint

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?