Akik jobban bíznak az embercsempészekben, mint a magyar kormányban

  • Urfi Péter
  • Németh Dániel
  • 2015. szeptember 8.

Belpol

Fotósunk követett egy csoportot, akik inkább bujkáltak, és inkább gyalogoltak volna Budapestig, és inkább bízták volna az életüket embercsempészekre, mint a magyar államra.

Az Orbán-kormány tényleg mindent elkövet, hogy az embercsempészek kezére adja a menekülteket.

Ha Magyarországra jössz, beterelnek rengeteg más menekült közé, és ott kell várnod a földön kuporogva, ha tűz a nap, ha esik az eső. Ezt hívják gyűjtőpontnak.

false

 

Fotók: Németh Dániel

false

 

 

A várakozás eltarthat hosszú órákig, de akár napokig is. Ami azt jelenti, hogy a semmi közepén, a földön kell éjszakázniuk a menekülteknek. És igen, a rokkantaknak és a gyerekeknek is.

false

 

 

false

 

 

Hétvégi tudósításunkban írtuk meg a jellemző történetet: az egyik szír férfi, mivel egész családja órákon át ázott, egy menetrend szerinti buszjáratot akart megállítani. Előbb kővel dobta meg a járatot, majd a busz elé vetette magát. Bántódása nem esett, de a rendőrség eljárást indított ellene. Busz viszont továbbra sem jött.

A keserves várakozás célja az, hogy végül buszokkal elszállítsák őket a röszkei menekülttáborba, és ott regisztrálják őket. Ezzel két probléma van: egyrészt sokan félnek a regisztrációtól, másrészt sokan félnek a magyar hatóságoktól. Mert tudják, hogy a magyar kormány olykor olyan vonatot küld, amelyre Graz van felírva, de valójában Bicskére megy. Így hát nem csoda, hogy sokan megpróbálnak kibújni a hivatalos ügyintézés alól. Ők nekiindulnak a kukoricásnak.

false

 

 

false

 

 

A Narancs fotósa, Németh Dániel egy 15-20 fős csoportot követett hétfő délután és este.

false

 

 

false

 

 

false

 

 

false

 

 

false

 

 

false

 

 

false

 

 

Miután átvágtak a kukoricáson, a csapat egyik fele az M5-ös autópályán indult el Budapest felé, a másik fele pedig a benzinkút felé tartott, ahol köztudottan embercsempészek várnak a menekültekre. A magyar kormány tehetetlensége és kegyetlensége nekik a legjobb üzlet.

false

 

 

Végül nem tudjuk, mi lett a menekültek e csoportjával, az is lehet, hogy azóta is úton vannak, de az is, hogy a rendőrség elkapta őket.

false

 

 

Éjjel magyar és osztrák önkéntesek osztottak takarót, ételt, és próbálták ellátni a menekülteket a gyűjtőponton.

false

 

 

false

 

 

false

 

 

false

 

 

Voltak, akik az ima erejében bíztak.

false

 

 

Egy biztos: a menekültek holnap is jönni fognak.

false

 

Fotók: Németh Dániel

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.