Amerikai részről szívesen tárgyalnak a CEU-ról, de hiába reménykedik Orbán, Trumpot nem tudja leakasztani

  • narancs.hu
  • 2017. május 24.

Belpol

New York állam kormányzója azonban rendelkezésre áll.

Kemény hangú közleményt adott ki kedden az USA külügyminisztériuma. Ebben arra szólította fel a magyar kormányt, hogy a CEU-t ellehetetlenítő törvényt függessze fel, valamint kezdjen tárgyalásokat az egyetem vezetésével, miként folytathatják működésüket Budapesten.

false

 

Fotó: MTI

Szerda délután a külügyhöz csatlakozott New York állam kormányzója is egy saját közleménnyel, amiben azt írja: szívesen tárgyal a magyar kormánnyal arról, hogyan lehetne Budapesten tartani az egyetemet. „Magyarország kormánya többször nyilvánosan kifejezte, hogy a CEU jövőjéről csak az Egyesült Államok illetékes hatóságaival hajlandóak tárgyalni, jelen esetben ez New York állam.” Andrew M. Cuomo kormányzó a levele végén hangsúlyozza, hogy mindegyik fél érdeke, hogy a CEU Budapesten maradjon. A CEU a magyar–amerikai együttműködés szimbóluma, és Magyarországnak rengeteg előnye származik abból, hogy egy nemzetközileg elismert oktatási intézmény van a fővárosában.

Ez pedig újabb bizonyíték arra nézve, hogy irreális Orbán Viktor ki nem mondott elvárása, hogy közvetlenül az amerikai kormánnyal, így vagy úgy, de Donald Trumppal tárgyaljanak a CEU-ról.

(Egy érdekes összesítés olvasható Róna Dániel politológus mai blogjában, ami a kormány CEU-ellenes magatartását akár befolyásolhatja: a „népesség túlnyomó többsége elítéli a lex CEU-t: a tüntetések céljaival is jóval többen értenek egyet, mint ahányan nem […], amikor pedig egy karakteres ellentétpárból kellett választani, akkor az ellenzéki véleményt [szégyenteljes, hogy a kormányzat ellehetetlenít egy kiváló egyetemet] osztotta a társadalom abszolút többsége, a kormánypártival [a CEU privilegizált helyzetben van, jogos az új szabályozás] csak bő egyharmad értett egyet […]. Ráadásul az ellenzéki vélemény nagyon sarkosan lett megfogalmazva, erős jelzőkkel, egy enyhébb állításra talán még többen bólintottak volna rá.”)

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.