Amit a cégeknek szabad, az önkormányzatoknak tilos

  • narancs.hu
  • 2021. április 29.

Belpol

Saját oltópontot nyitnak kormányzati engedéllyel. 

A Mol, a Mercedes, a Suzuki, az Audi és a Richter mellett kisebb vállalatok is nyitnak oltópontot kormányzati engedéllyel, saját kézbe véve a dolgozók védelmét a koronavírus ellen. Az önkormányzatok korábban hiába ajánlották fel, hogy ugyanígy közreműködnek, arra a kezdeményezésre nem volt fogadókészség a kormánynál  – írja a hvg.hu.

A hvg.hu-nak nyilatkozó szakjogász úgy tudja, több céget a területileg illetékes iparkamara keresett meg azzal, hogy közvetítene a vállalati oltópont létrehozása érdekében.  A portál arra jut, nem világos, milyen szerepet játszanak a kamarák ebben a folyamatban, mert a köztestület több megyei szervezete nem tud erről, a központ, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara pedig a kérdésre azt felelte, a magyar gazdaságnak is elemi érdeke, hogy minél hamarabb legyőzzük a vírust, ezért a kamara támogat minden törekvést, de ezekkel kapcsolatban „ az eddig megismert javaslatokon túlmenően” további információt nem tud adni.

A maszek oltóponthoz a cég a helyet, az állam a vakcinát adja, és általában a cégtől függetlenül működő üzemorvos adja be az oltást. A vállalati oltópontokon beadott oltások olyanok, mintha az állami rendszerben adták volna be őket, rögzítik az állami nyilvántartásban, így automatikusan jár az oltási igazolvány.

A vállalati oltópontokon jellemzően eddig azokat az oltásokat ajánlották, amelyeket vissza szoktak utasítani: az orosz, a kínai és az AstraZeneca vakcinát.

A Mol esetében a cég foglalkoztatás-egészségügyi partnerénél, az Affideánál alakítják ki az oltópontokat, és a cég egészségügyi szakszemélyzete segít az oltások beadásában.

A vállalati oltópontokon most az adott cég dolgozói szerezhetnek védettséget a vírus ellen, de a jelek szerint a cégek bővítenék a kört. „A lehetőség csak a Mol Nyrt. és leányvállalatai számára él, illetve a töltőállomásokon dolgozó kollégáknak is biztosítjuk a védőoltást. Továbbá kezdeményeztük a Kormányhivatalnál, hogy másoknak is megszerveznénk az oltást, például a kritikus projekteken dolgozó kivitelezőink számára” – közölte a hvg.hu-val a Mol.

Az Audi is arra törekszik, hogy engedélyt kap rá, ne csak a dolgozói, hanem azok családtagjai, később pedig a partnercégek alkalmazottai is megkaphassák náluk az oltást.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.