Áttolta a Fidesz-kétharmad az MTA szétverését

  • narancs.hu
  • 2019. július 2.

Belpol

Megszavazták.

131 igen, 53 nem és 3 tartózkodás mellett a parlament kedden megszavazta az MTA-törvényt.

A kutatás, fejlesztés és innovációs rendszer intézményrendszerének és finanszírozásának átalakításához szükséges egyes törvények módosításáról” címet viselő törvényjavaslat lényege, hogy alapítanak egy új kutatási hálózatot. Ez lesz az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat, ami az MTA-tól elvett kutatóintézetekből áll majd.

Ezt a hálózatot egy olyan testület irányítja, amibe a Palkovics-minisztérium és az MTA 6-6 főt delegál, de mindegyik tagot a miniszterelnök nevezi ki formálisan.

Az új hálózat kiépítéséhez az MTA vagyontárgyaiból is elvesznek. Az akadémia autonómiája számot tevően csökken az átszervezés után.

A törvény elfogadása után keden délután az Akadémiai Dolgozók Fóruma szervez tüntetést az MTA-székháznál.

„A Magyar Tudományos Akadémia a magyar nemzeti kultúra és tudomány megőrzésének és fejlődésének letéteményese. Közel 200 éves nemzeti intézményünket most mégis megcsonkítják. Palkovics miniszter beváltja korábbi zsarolását: erővel rabolja el az Akadémia kutatóhálózatát, mert az nem volt hajlandó önként lemondani értékeiről, vagyonáról, és az elmúlt egyéves küzdelemben következetesen képviselte a tudományos szabadság és az akadémiai autonómia eszméjét” — írták a tüntetés okairól.

Májusban még Lovász László MTA-elnök optimista nyilatkozatot tett az MTA jövőjéről, de Palkovics már akkor is közölte, hogy elveszik az intézeteket.

Május végén írtuk meg a kiszivárgott törvénytervezet alapján: az uniós pénzek miatt vehetik el a kutatóhálózatot az MTA-tól.

Lovász László (jobbra) jó képet vág

Lovász László (jobbra) jó képet vág

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

Figyelmébe ajánljuk

„Boldog békeévek”

A több mint kétszáz műtárgyat felvonultató kiállítás fókuszában a szecessziós plakátművészet és reklámgrafika áll, a magyar művészetnek az az aranykora, amikor összhangba került a nyugati művészeti törekvésekkel, radikálisan modernizálva a kiegyezést követő évtizedek (fél)feudalista, konzervatív, a historizmus béklyóiba zárt világát.

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Séta a Holdon

A miniszterelnök május 9-i tihanyi beszédével akkora lehetőséget kínált fel Magyar Péternek a látványos politikai reagálásra, hogy az még a Holdról is látszott.