Ellenzéki aktivistákkal a somogyi szegénységben

„Az Anita itt lakott”

Belpol

A balatoni luxusszállodáktól nem messze, az autópályán túl, ahol az igazi somogyi szegénység dúl, önkéntesek hordják az ellenzéki jelölt újságjait, szórólapjait. Aktivistákat kísértünk a lehetetlennek látszó feladatra. A fideszes sikerpropagandát mindenben cáfolja a tapasztalat.

„Nem tudom, hány kilométer van a lábunkban egy-egy nap után – mondja a kampánycsapat egyik tagja, Márk –, az biztos, hogy reggel nyolctól sötétedésig dolgozunk, megyünk egyik postaládától a másikig. Időnként, ha kint van az udvaron valaki, akkor beszélgetünk is. Elképesztő történeteket hallunk. Ezek egyáltalán nem azt mutatják, hogy Magyarország jobban teljesít. A falvakban rettenetes a munkanélküliség és a kiszolgáltatottság. Nagy a nyomor. Vannak olyan házak, hogy megállunk a kapu előtt, keressük a postaládát és imádkozunk, hogy te jó ég, csak legyen lakatlan! Az nem lehet, hogy itt emberek laknak. És mégis.”

Tavaly óta a posta nem kézbesít címzetlen küldeményeket, így politikai szóróanyagot sem, ezért sokkal nehezebb eljuttatni az üzenetet. Somogy megye 4-es számú választókerülete billegő körzet: Siófoktól Taszárig nyúlik, 71 település, 32 361 postaláda, 64 667 választásra jogosult (ez utóbbi szám bő ezerrel kisebb, mint volt 2018-ban). Ha kiadvány van, annak egy részét „terítik” bevált szórólapozóknak, akik szabadidejükben, hétvégén bedobják a postaládákba a faluban, városban, ahol élnek. Nagyjából egy hét alatt kell kiszórni, így hét közben is menni kell.

Siófokról indul a csapat. Egy autó, tele csomagtartóval. A választáson két számottevő jelölt indul: az ellenzéki előválasztás győztese, Potocskáné Kőrösi Anita (Jobbik) és Witzmann Mihály (Fidesz). Mindketten képviselők jelenleg is: Witzmann nyerte a körzetet négy éve, Potocskáné listáról jutott be – utóbbi stábjával járjuk a vidéket.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.