A bizonytalan szavazókra megy rá a Fidesz kampánya

Gyurcsány!

Belpol

A brutális erőforrásfölény és az ellenzék tétovasága is szerepet játszik abban, hogy a Fidesznek sikerült jobban a 2022-es kampány felvezetése. A kormány ettől még nehezebb helyzetben van, mint az előző két választáson.

Mi lesz 2022 rezsicsökkentése vagy migránsellenes hadjárata? Sokáig ezt találgatták a magyar politikával professzionálisan foglalkozók, de a hivatalos kampányrajtra világossá vált, hogy a Fidesznek ezúttal nem lesz egyetlen, jól meghatározható húzótémája. A koronavírus-járvány miatti gazdasági visszaesés és a magas infláció rákényszerítette Orbán Viktort, hogy az emberek általános gazdasági helyzetértékelését állítsa a kormánypolitika és a kampány fókuszába, az egységesen induló ellenzékkel szemben pedig már nem elég elképzelt, külső ellenségekkel küzdeni, muszáj többet foglalkozni a valódi ellenféllel is.

Virág Andrea, a Republikon Intézet stratégiai igazgatója szerint a kormányzati kommunikációra korábban kampányidőszakokon kívül, normál üzemmódban is jellemző volt, hogy egy vagy maximum néhány kiemelt ügy köré épült. „Ilyesmit 2019 közepe óta nehéz azonosítani, az önkormányzati választás után próbálkoztak a börtönbiznisszel és a gyöngyöspatai romák ügyével, aztán jött a járvány, amely bizonyos időszakokban teljesen meghatározta a közbeszédet – azonban nem a Fidesz tette föl az asztalra, csak reagálni tudott rá, politikai értelemben egyébként egészen ügyesen” – magyarázza Virág Andrea.

De mekkora problémát jelenthet a Fidesznek a központi kampánytéma hiánya? „A rezsicsökkentéssel és a migráció elleni fellépéssel az ellenzéki szavazók jó része is egyetértett. Nyilván gyengíti a Fideszt, hogy most nincs egy ezekhez hasonló központi témája, de ezzel együtt is jól alakult eddig a kampányuk” – mondja lapunknak egy neve elhallgatását kérő, ellenzéki körökben mozgó elemző, kampányszakember. Szerinte kormányoldalon megvan a sikeres kampányhoz szükséges pénz és infrastruktúra, van egy jól érthető, fegyelmezetten sulykolt üzenet, és az is látszik, hogy következetesen a célcsoporthoz, a bizonytalan, a politika iránt kevésbé érdeklődő, jellemzően alacsonyabban iskolázott választókhoz beszélnek. „Ezeket az embereket elsősorban a pénztárcájuk érdekli. A 13. havi nyugdíj egy megfogható dolog a számukra, az olyan ellenzéki ígéretek, mint az euró bevezetése vagy az elszámoltatás ellenben elég távolinak tűnnek” – mutat rá forrásunk.

Három csapás

Virág Andrea úgy látja, jelenleg három fő csapásiránya van a Fidesz kampányának: a jóléti intézkedések hangsúlyozásával egyértelműen a bizonytalanokat célozzák, a gyurcsányozás célja a saját tábor tüzelése és a bizonytalanok távol tartása, az LMBTQ-ellenes tematika pedig kifejezetten a magszavazók mozgósítására lehet jó. Feltűnő, hogy míg az LMBTQ-ellenes törvény tavaly nyári elfogadása és a népszavazás bejelentése körül intenzív kommunikációs hadjárat folyt a fideszes médiában és a kormányzati „tájékoztatás” is rádolgozott az ügyre, azóta inkább csend van e témában. A „gyermekvédelmi” népszavazásra mozgósító első, elég visszafogott plakátok is csak a minap kerültek ki az utcára, és Orbán Viktor évértékelő beszédében sem volt hangsúlyos a kérdés, mindössze egy helyen említette a népszavazást, a „brüsszeli bürokratákkal” és általában a Nyugattal való szembenállás egyik elemeként.

 
A szívrabló
Fotó: Orbán Viktor Facebook-oldala

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.