Az ÁSZ megkezdte a „közéleti befolyásolásra alkalmas” civil szervezetek vizsgálatát

  • narancs.hu
  • 2022. május 24.

Belpol

Több ezer szervezetet érinthet az ellenőrzés.

Bár tavaly áprilisban visszavonták azt a civilellenes törvényt, amely külföldről finanszírozottként bélyegzett meg minden olyan civil szervezetet, amely egy adóévben 7,2 millió forint értékű, közvetlenül vagy közvetve külföldről származó pénzbeli, vagy egyéb vagyoni jellegű juttatásban részesült, a kormány mégsem tett le eredeti céljáról. Az Állami Számvevőszék (ÁSZ) bő egy hónappal a választások után ugyanis megkezdte a szerintük a közélet befolyásolására alkalmas civil szervezetek ellenőrzését – írja a Szabad Európa.

Az Európai Unió a korábbi törvény miatt kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben, hiszen az Európai Tanács kimondta, hogy a civileket orosz mintára megbélyegző törvény szembemegy az európai joggal, de elfogadott egy új jogszabályt a közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetek átláthatóságáról, ezzel felhatalmazta az ÁSZ-t a legalább 20 millió forintos mérlegfőösszeggel rendelkező egyesületek és alapítványok ellenőrzésére. 

Léderer Sándor, a K-Monitor ügyvezetője a Szabad Európának azt mondta: „A civil szervezeteknek különböző idősávokat adtak meg az adatok feltöltésére. Ezek elsősorban a szervezet saját belső szabályzatait érintik, számviteli, pénzkezelési és egyéb szabályzatokat”. A szervezetnél május 24-én jár le a határidő, az adatigénylésről pedig nagyjából egy héttel korábban kaptak értesítést az érintettek az ÁSZ-től.

Léderer szerint a jelenlegi adatkérés egy folyamat első lépése, az pedig, hogy pontosan mit jelent a „közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezet”, nincs definiálva. A tavaly életbe lépett jogszabályban csak annyi szerepel, hogy mindazon egyesület és alapítvány, amelynek tárgyévi mérlegfőösszege eléri a húszmillió forintot, illetve az, hogy kire nem vonatkozik a vizsgálat.

A K-Monitor ügyvezetője hozzátette: „Ez nyilvánvalóan olyan tág definíció, hogy vonatkozik olyanokra is, akik semmilyen módon nem befolyásolják a közéletet, de kimaradhatnak szervezetek, amelyek sokkal kevesebb pénzből teszik.” Léderer Sándor arról is beszélt, hogy egy demokrácia alapvető része, hogy állampolgárok közösségei formálni próbálják az őket érintő közpolitikát és a döntéseket.

Szabó Máté a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) igazgatója a vizsgálattal kapcsolatban elmondta, az általuk jogsértőnek tartott jogszabályt tavaly decemberben megtámadták az Alkotmánybíróságon, az ÁSZ pedig szerintük alapvetően az Országgyűlés pénzügyi és gazdasági ellenőrző szerve, ami a jogszabály-módosítással olyan hatáskört kapott, „amely a közpénzekkel egyáltalán nem gazdálkodó szervezetek autonómiájába avatkozik bele, meglátásom szerint minden jogalap nélkül.” Szabó Máté szerint

a meghatározott húszmilliós mérlegfőösszeg alapján sok ezer szervezetnek kellett levelet kapnia az ÁSZ-től. 

Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország (TI) jogi szakértője a Szabad Európának arról beszélt, szerinte a közéletben történő részvétel és a közélet befolyásolása a normálisan működő demokráciákban a legtermészetesebb cselekvések egyike, alapvető civil jog. Ligeti hozzátette: „Kíváncsiak vagyunk arra, hogy az ÁSZ vajon a Civil Összefogás Fórumot (CÖF) is ellenőrzi-e, hiszen a CÖF-nél egyetlen szervezet sem törekszik jobban a közélet, egészen pontosan a választópolgárok magatartásának befolyásolására.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.