„Az ellenállás napja” – Hol voltak a demokraták?

Belpol

Baloldali demonstráció ritkán ilyen akciódús, és még csak nem is a szélsőjobb támadott. A DK eseményén saját emberei csinálták a fesztivált.

Az ellenállás napja” címmel szervezett demonstrációt szombat délután a Demokratikus Koalíció (DK). Szokatlan jelenség az ilyen politikai esemény július közepén, de mint ahogy arra a szervezők többször utaltak, egyszerűen elegük lett. A részvételre buzdító Facebook-felhívásban hosszan sorolták, miből is volt elég – a meghekkelt, elcsalt, nem szabad és nem demokratikus választásokból, a megaláztatásból, gőgből, pökhendiségből, az emberi méltóság semmibe vételéből, a jogfosztásból, a szabadság eltiprásából, a demokrácia felszámolásából vagy épp a gazdasági ámokfutásból –, röviden Orbán Viktor rendszeréből.

A Batthyány-örökmécseshez szervezett demonstráció nyilvánvalóan az őszi önkormányzati választások kapcsán szervezett kampány „bevezetője” akart lenni.

E tudósítás szólhatna a beszédekről, úgy mint bármikor máskor, de ez a tüntetés nem csupán szónoklatokból álló politikai rendezvény volt, hanem komoly dilemmákat okozó esemény.

false

Fotó: Németh Dániel

Már a demonstráció kezdeti hangulatfokozó programja is – mondjuk úgy finoman – érdekesre sikerült, ugyanis a politikai beszédeket némi zenés mulatság előzte meg. A színpadon az ősmegasztáros Varga Ferenc és Balássy Betty szórakoztatta a közönséget olyan jól ismert slágerekkel, mint a Multimilliomos jazzdobos vagy az Egy bolond százat csinál. A jelenlévők olyannyira élvezték a felvezető kultúrprogramot, hogy volt, aki rendesen táncra perdült a nyári hőségben. Nincs is ezzel semmi baj, nyilván csak irigykedünk.

A zenés örömködés után a közösen vállalt és ezúttal hivatalosan meghirdetett ellenállás jegyében mondtak beszédet a politikusok. A sort videoüzenet formájában – a szolidaritását kifejező – Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke kezdte, majd Eörsi Mátyás lépett színre. Miközben Eörsi a felébredésről és az orbáni rezsim bűneiről beszélt, a szimpatizánsok tömegében ellenvéleményét kifejező négy civilre lettünk figyelmesek, akik lapjaikkal a cigányozás formájában a közbeszédben immár a baloldalon is elterjedőben lévő rasszista retorikára hívták fel a figyelmet. Setét Jenő és aktivista társai „Cigány vagyok, nem bűnöző”, „Zsidózó jelölt is lesz?”, „Hagyjátok abba a cigányozást!” szövegű lapokat emeltek a magasba.

false

Fotó: Németh Dániel

Kérdésünkre Setét elmondta, hogy arra akarták felhívni a figyelmet, hogy „nem lehet kétféle nyelven beszélni, nem lehet ugyanabból a szájból hideget és meleget is fújni. El kell dönteni, hogy valaki szavak formájában demokrata vagy tettekben is”. Az aktivista elmondta, „úgy tűnik, súlyos identitásválságban van a DK, ezért szeretnénk nekik abban segíteni, hogy térjenek észhez, mert nem lehet a Jobbikot jobbikos nyelven legyőzni”.

Bár Setét Jenő magát és társait szerényen csak civil aktivistaként említette – akik ráadásul még kevesen is vannak –, véleménye szerint a DK tagságának kell nyomást gyakorolnia és olyan álláspontot megfogalmaznia, amellyel világossá teszik, hogy a demokratikus magatartással összeegyeztethetetlen a rasszista beszéd. „Minden más csak rizsa, alibi duma, mentegetőzés, mert egyre súlyosabb mondatokat mondanak ki. Eörsi Mátyás szerint létezik romabűnözés statisztikailag. Ez egy szörnyű mondat. Szerintem meg létezik Eörsi Mátyás-bűnözés is statisztikailag” – tette hozzá Setét.

A DK-n belül és más értelmiségi körökben is elég nagy vita alakult ki az ügy kapcsán, a DK mégsem mozdul egy rossz stratégia mellől. Látszólag Mesterházy Attila a választások után elmondott értékelőjében vázolt koncepciót követik, miszerint de kár, hogy mi nem cigányoztunk egy kicsit, mint a Jobbik. Na, most ezt teszik.”

Eörsi Mátyás, miközben Setét Jenőéket a mellettük elhaladók finoman vagy hangosabban szidalmazták, addig az ellenállás nem orbáni mértékegységéről, valamint a respektusok visszaszerzéséről szólt. Beszédében a respektus volt a kulcsszó, az egymás iránti tiszteletre hívta fel a figyelmet, majd hozzátette, hogy „haza csak ott van, ahol respektus van”.

A sorban Kerék-Bárczy Szabolcs következett, aki konzervatív demokrataként szabadságról, a közös vagyon megóvásáról, az állampolgárokat összekötő kapocsról – kultúráról, nyelvről, történelemről – beszélt, majd nemzetdefinícióját osztotta meg a hallgatósággal. Miközben Szent István Imre herceghez írt intelmeire hívta fel a figyelmet, sajátos vallomás formájában hitről és az ahhoz fűződő viszonyról szólt, de már az őszi feladatokról – az önkormányzati választásokról – is beszélt

A demonstráció vendége – a hangulatfelelős zenészeken kívül – Kunhalmi Ágnes, az MSZP budapesti elnöke volt, aki elmondása szerint örömmel jött a tüntetésre, fontosnak tartotta, mert „rohad a város” gazdaságilag, kulturálisan, na meg persze politikailag is, olyan drámai állapotok alakultak ki, amikor muszáj cselekedni.

false

Fotó: Németh Dániel

Miközben Kunhalmi szónoklatát hallgatták a DK-s szimpatizánsok, a tömegben Gulyás Márton, a Krétakör ügyvezetője, a Humán Platform aktivistája egyszerű állampolgárként emelt fel egy táblát „Cigányozás helyett baloldali megoldásokat!” szöveggel, amely szolid provokációt a jelen lévő sokaság erőszak formájában szerelte le. Gulyást megütötték, megrúgták, majd mikor másik két társával együtt kivezették a tömegből, az immár csupán verbális formában történt erőszak során egy kedves demokrata ráadásként égő cigicsikket dobott hátizsákjába. Nem különösebben finomkodnánk, mert hát normális az ilyen? Mégis csak annyit kérdeznénk, ha ezt kapja valaki egy egyszerű tábla felmutatásáért egy demokratikus párt rendezvényén, akkor voltaképp nem sok mindenen érdemes úgy egyébként elcsodálkozni.

Az meg már csak hab a tortán, micsoda lavinát indított el ez a kis provokáció. A DK sajtóirodája odáig jutott az összeesküvés-elméletek gyártásában, hogy Gulyás az Együtt–PM tudatos provokátoraként hozta magát ilyen helyzetbe, ugyanis a rendezvény előtt Kalocsai Kingával, az Együtt–PM programszervezőjével beszélgetett. És ha beszélgettek, az már egyeztetés volt, vagyis a DK szerint Gulyás felkért provokatőrként akciózott. Ennél jobb viccet régen hallottunk, ismerve Gulyás Márton civil aktivista jelenlétének megnyilvánulásait. Megkérdeznénk a DK-s fiúktól és lányoktól, hogy elgurult-e a gyógyszerük, vagy csak nem hallottak például anno a Gulyás által történtekről Markó Iván premierjén. Segítünk, egyszerű dolgunk van, mert készült róla videó.

Mialatt Gulyás Mártont leszerelték, Gyurcsány Ferenc lépett színre, aki szerint eljött az idő, hogy muszáj kimondani: elég volt. Hangsúlyozta, világossá kell tenni, hogy „ez a mi hazánk, a mi hazánk is”. Demokratikus szabadságpárti eszményekről, ellenzékiségről és reménytelenségről beszélt, majd arra hívta fel a figyelmet, hogy lehetőséget kell teremteni ahhoz, hogy egymásra találhasson sokfajta demokrata. Gyurcsány a jelenlévőkre gyakorolt hatása szó szerint érezhető volt, egy bizakodó férfihang a tömegből csak annyit kiáltott, „majd te elintézed, Feri”. Majd a DK elnöke szinte romantikus tónusban úgy folytatta, hogy „muszáj szenvedőn szeretni, mert nincs szerelem szenvedély nélkül”. Tudják, „pokol és mennyország”, mert „nincs hazaszeretet szenvedély nélkül”.

false

Fotó: Németh Dániel

A demonstráció zárásaként a tüntetők átvonultak a Batthyány-örökmécsestől a Szabadság térre, ahol Vadai Ágnes mondott beszédet. Vadai megköszönte a „náci emlékmű” ellen tiltakozóknak jelenlétüket és erőfeszítéseiket, majd ezt mondta: „El akarom mondani Magyarország polgárainak, hogy ők nem hibásak. De el szeretném mondani Magyarország polgárainak, hogy felelősek.” Beszédében a 70 évvel ezelőtt történtekről, holokauszttagadásról, történelemhamisításról és az állampolgári felelősség rétegeiről beszélt.

De mondhatott akármit, a DK tegnap olyan helyzetbe került, ami után nem lesz könnyű meggyőzni bárkit is, hogy ez az egész csak félreértés volt.

Figyelmébe ajánljuk