Az ének-zene és a magyar nyelv és irodalom körüli viták miatt akadt meg a NAT-reform

  • narancs.hu
  • 2020. január 5.

Belpol

Úgy tudni, már nem ideológiai viták zajlanak. Bár mostanra teljesen az Emmi körül zajló politikai és hatalmi harcok terepe lett az alaptanterv-reform.

A magyar nyelv és irodalom és az ének-zene tantárgyak miatt áll a Nemzeti alaptanterv megújítása – írja az Index. Mint ismert, miután 2019 szeptemberéig, a beígért határidőig nem sikerült kidolgozni egy a szakma és a kormányzat számára is elfogadható, teljesen új Nemzeti alaptantervet, a kormány azt kezdte el hangoztatni, hogy inkább átdolgozzák a már meglévőt.

December végén jelentette be a kormány, hogy akkor mégsem lesz semmi az új Nemzeti Alaptantervből, aminek a kidolgozásával még 2017-ben bízta meg a kormány a szakma képviselőit – pontosabban egy az MTA kutatóiból álló munkacsoportot, élén a pszichológus, agykutató Csépe Valériával. Csépe akkor az alaptanterv mélyreható, radikális átalakítását ígérte.

Az akkori tervezet el is készült 2018 végére, de azt a kormány nem találta eléggé nemzetinek, ezért olyan szakértőket bízott meg az átírásával, akikről biztosan lehetett tudni, nem végeznek félmunkát, köztük például a szélsőjobboldali nézeteket hangoztató, és antiszemita írókat magasztaló irodalomtörténész Takaró Mihályt.

A legutóbb bejelentett átdolgozási folyamatról szerzett információkat az Index. A lap úgy tudja, bizonyos tantárgyaknál nem lesznek mélyreható változások, „már az is sokat jelent majd, ha a 2-3 évvel ezelőtt tervezett dolgoknak csak egy része megvalósul”. Ami változik, az is csak felmenő rendszerben fog, vagyis először az első, az ötödik, illetve kilencedik évfolyamokban vezetik majd be az úgynevezett újításokat. Állítólag egyes módosításokról már most, januárban megjelenhetnek rendeletek.

Az említett két tantárgy körüli vitákról annyit tudott meg az Index, hogy az ének-zene tantárgynál „nem éppen korszerű irányba mennek a dolgok”, a magyar nyelv- és irodalom tantárgynál pedig már nem ideológiai viták zajlanak, „nemzeti” vagy „nem nemzeti” szerzőkről és kötelező olvasmányokról. Ha minden igaz, inkább az anyag mennyiségéről és annak tagolásáról szóló szakmai kérdésekben nem sikerült még megegyezni.

Az Indexnek nyilatkozó források egybehangzóan azt érzékeltették, hogy a NAT-reform irányítása „már rég kikerült a szakmai körök kezéből”, mostanra teljesen az Emberi Erőforrások Minisztériuma környékén zajló átláthatatlan politikai és hatalmi harcok áldozata lett.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.